Booka

Miłośniczka dobrych książek, filmów i muzycznych dźwięków (jazz, blues, R&B, soul, rock, progressive rock, rock 'n' roll).

Zainteresowanych zapraszam do obserwowania mojego profilu.

 

Izbica, Izbica

Izbica, Izbica - Rafał Hetman
Rafał Hetman na kartach swojej debiutanckiej książki kreśli portrety żydowskiej ludności, która zamieszkiwała teren miasteczka na Lubelszczyźnie - Izbicy. Miasteczka, którego zdecydowaną większość - przed II wojną światową - stanowili Żydzi. Miasteczka, które było ich domem, a zarazem stało się ich grobem. To między innymi na izbickich ulicach odbywały się łapanki. To między innymi tu przyjeżdżały transporty wywożące ludność żydowską do obozów zagłady...
Tojwi Blatt, Chanan Lipszyc, Fiszek i Szymcha Białowiczowie, Chaim Korenfeld, Rózia Nasibirska, Aaron Licht to tylko nieliczni z bohaterów, których losy poznamy w tym reportażu. Nie tylko Żydów, bo również przeczytamy o Polakach. o tych, który zginęli (jak na przykład niejaki Staś Kozłowski), ale też o folksdojczach i kolaborujących Polakach, o "życzliwych sąsiadach", którzy wydawali swoich znajomych, o fałszywych przyjaźniach, i o Polskiej Straży Pożarnej oraz granatowej policji, które działały jako oddziały pomocnicze w wyłapywaniu Żydów celem poprowadzenia ich na śmierć. Przez pierwszą połowę książki czytamy właśnie o tym.

Dalsze części reportażu są łącznikiem wydarzeń, o których możemy dowiedzieć się w części pierwszej i drugiej. Autor przeprowadza wywiady z mieszkańcami obecnej Izbicy, którzy pamiętają czasy wojny i czasy powojenne. Opowiadają o Żydach, których znali. Poznajemy też losy księdza Grzegorza Pawłowskiego vel Jakuba Hersz Grinera, człowieka, którego losy wiążą się z bohaterami pierwszej połowy książki. Przyglądamy się emocjom Żydów, którzy przeżyli zagładę i ich chęci zemsty.

Reportaż ten jest nie tylko zapisem historii miasteczka, którego temat jest przemilczany w historii. To także książka o niechlubnej historii Polaków oraz o ludzkiej naturze. Tej dobrej, ale także niestety tej brzydkiej naturze.

"Izbica, Izbica" to udany debiut znanego z booktube'a Rafała Hetmana, miłośnika książek, zwłaszcza literatury pięknej i literatury faktu. To niewątpliwie bardzo dobry reportaż, który na mojej czytelniczej liście książek o tematyce II wojny światowej i Holocaustu, zajmuje miejsce wśród jednych z najlepiej i najciekawiej napisanych książek w tym temacie.
 
Tematyka tej książki jest ciężka i momentami przytłaczająca. Mimo to polecam zapoznać się z treścią tego reportażu, który czyta się chwilami jak powieść historyczną. Ciekawą, wciągającą czytelnika powieść, ze zwrotami akcji pośród przerażających faktów oraz wzruszeń.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/06/izbica-izbica.html

Makijaż bez tajemnic

Makijaż bez tajemnic - Rae Morris
Poradnik autorstwa australijskiej makijażystki Rae Morris bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Na książkę składa się kilkanaście rozdziałów, które kryją w sobie wiele cennych porad, które każda miłośniczka makijażu powinna poznać - zwłaszcza kiedy jest osobą początkującą lub średnio zaawansowaną. W poradniku znajdziemy między innymi:

 • listę najpotrzebniejszych narzędzi,
 • jak przygotować skórę do wykonywania makijażu (zwłaszcza powieki przed nałożeniem cieni)?
 • jak prawidłowo wyregulować brwi, żeby wyglądały ładnie, a przede wszystkim dobrze?
 • jak aplikować sztuczne rzęsy?
 • jaka kolorystyka cieni pasuje do jakich oczu i jak prawidłowo nakładać cienie?
 • jak nakładać cienie u Azjatek?
 • jak malować się po czterdziestym roku życia?
 • jak modelować twarz za pomocą bronzera, rozświetlacza i różu?
 • jak nakładać podkład?
 • jak malować usta, by wyglądały na większe i bardziej kuszące?
 • jak zrobić makijaż w dziesięć minut?
 
Z całości najbardziej przydatnymi dla mnie rozdziałami były te dotyczące prawidłowego modelowania twarzy, doboru kolorystyki cieni do tęczówki oka oraz przygotowanie powieki do makijażu oka. Uznaję za najlepszy rozdział szósty, który jest najdłuższą ale też najciekawszą i najbardziej przydatną częścią. To właśnie tu Rae Morris pokazuje na przykładach jak krok po kroku wykonać makijaż oczu w stylu na przykład klasycznym, rockowym, wieczorowym, retro, techno smokey eyes, japońskim, egipskim oraz jak wykonać "kocie oko" i wiele innych w zależności od kolorystyki i upodobania technicznego. To bardzo odróżnia tę książkę od "Perfekcyjnego makijażu" Bobbi Brown, a już w szczególności od jej "Magii spojrzenia". Bo to, czego w swoich poradnikach nie pokazała Brown, znajdziemy właśnie u Rae Morris.

Oprócz przydatnych, jasno wyjaśnionych porad Autorki, kolejnym bardzo ważnym walorem tej książki są fotografie - liczne, duże, barwne, wyraźne, których autorem jest Steven Chee. Nie raz Morris za pomocą modelki na zdjęciach pokazuje gdzie przebiegają linie symetryczne na twarzy tak bardzo pomocne na przykład przy regulacji brwi albo prawidłowym wykonywania modelowania twarzy.

Ten poradnik nie zachwyci profesjonalistów. Dla nich jest zbędny, bo nic, co tu jest pokazane raczej ich nie zaskoczy. Jednakże początkujący znajdą w nim wiele cennych porad. Natomiast średnio zaawansowane w sztuce makijażu kobiety mogą dla siebie znaleźć w nim coś, z czym do tej pory się nie spotkały i spróbować i wykorzystać tą wiedzę. Dlatego dla tych osób będzie on bardzo dobrym kompendium i właśnie im bym to opracowanie poleciła.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/06/makijaz-bez-tajemnic.html

Fakty muszą zatańczyć

Fakty muszą zatańczyć - Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł w swojej najnowszej książce podejmuje się tematu dotyczącego sztuki pisania reportażu. Przeczytamy między innymi o tym, że w pisaniu reportażu "diabeł tkwi w szczegółach". Na przykładach przytoczonych fragmentów z innych reportaży (między innymi Ryszarda Kapuścińskiego, Hanny Krall, Cezarego Łazarewicza, Wojciecha Tochmana czy Piotra Lipińskiego) przejdziemy przez odpowiedzi na pytania: czym jest reportaż i na czym polega jego siła? Czym w reportażu jest styl Gonzo i czy przydaje się jego używanie? Przyjrzymy się pracy reportera "od podszewki" - od tematu i jego wyboru, przez przelewanie wszystkich zaczerpniętych informacji na papier, umiejętnego cytowania innych, ale - co najważniejsze - dowiemy się tego, jak rozmawiać z ludźmi, żeby mieć o czym pisać oraz, że w pracy reportera umiejętność słuchania niesie ze sobą istotną rolę.

To książka, w której najbardziej odnajdą się studenci Szkoły Reportażu, bądź miłośnicy sztuki pisania reportażu czyli te osoby, które same myślą o napisaniu takiegoż ale brakuje im dostatecznej wiedzy jak się za to zabrać. Sama podczas czytania chwilami miałam wrażenie jakbym była uczestniczką uczelnianych wykładów na temat sztuki pisania reportażu, a przed sobą trzymała zapis tychże. Spokojnie każdy z rozdziałów mógłby być takim właśnie odrębnym wykładem. Odbieranym różnie - raz z większym zainteresowaniem (jak miałam w przypadku rozdziałów takich jak: "Ja, Gonzo", czy "Reportaż krok po kroku"), raz mniejszym - kiedy czytałam o Trumanie Capote.

Ale lektura tej książki była dla mnie nie tylko ciekawą podróżą po warsztacie reportera, gdyż dzięki przytaczanym przez Autora w tekście tytułom książek, które wymieniane są przy okazji wyjaśniania wartościowych kwestii, poznałam parę wartych uwagi tytułów z gatunku reportażu, do których chętnie zajrzę. Mniemam też, iż przeczytanie tej książki dało mnie - jako czytelniczce - nieco inne spojrzenie na literaturę faktu i reportaż, co na pewno zaowocuje ma przyszłość, kiedy będę obcować z tym gatunkiem literatury [non-fiction]. Zapewne będę dostrzegać więcej tego, czego być może do tej pory nie widziałam.
 
Ta książka może niektórych rozczarować, bo to nie jest typowy reportaż Pana Mariusza Szczygła w klimacie jego poprzednich - choćby bardzo dobrych: "Láski nebeskiej", czy "Zrób sobie raj". Jednakże mogą polubić się z tą książką ci, którym nie straszne będą iście profesorskie rozważania i przydatne "tipy" (podpowiedzi) jak napisać dobry reportaż. „Fakty muszą zatańczyć" to po prostu kawał porządnego studium nad reportażem.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/06/fakty-musza-zatanczyc.html

Zdrowe koktajle

Zdrowe koktajle - Ewa Chodakowska
"Zdrowe koktajle" to kolejna w tym tygodniu przeczytana przeze mnie książka Ewy Chodakowskiej. Znajdziemy w niej sporo przepisów na koktajle dla osób aktywnych fizycznie ale też dla tych, którzy pragną orzeźwienia w upalny dzień, przygotowania dobroczynnego dla zdrowia koktajlu, czy też dla tych, którzy chcą zgubić trochę kilogramów albo mają ochotę na coś słodkiego ale niekoniecznie będącego batonikiem lub tabliczką czekolady.

Przepisy wyglądają na proste w wykonaniu, niektóre przedstawione w książce propozycje mogą być nawet smaczne (inne pewnie mniej). Książka podzielona jest na cztery duże działy: "Śniadania", "Przekąski", "Health&Beauty", i koktajle "Dla panów". Na każdej lewej stronie mamy przepis z krótkim wyjaśnieniem jak go wykonać oraz z niedługim opisem wartości jakie dany koktaj ze sobą niesie. Natomiast każda prawa strona przedstawia fotografię koktajlu.

Dobra książka, przepisy w niej zawarte przedstawiono jasno, konkretnie i przystępnie.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/06/zdrowe-koktajle.html

Myślnik. Twój codzienny motywator

Myślnik. Twój codzienny motywator - Ewa Chodakowska

Ta książka Ewy Chodakowskiej to nie opowieść o tym jak autorka osiągnęła swoją szczupłą figurę. Jak sam tytuł wskazuje jest to zbiór luźnych przemyśleń, haseł, myśli mających na celu zmotywować czytelnika do działania. Mamy tu niekiedy jedno - dwa zdania na całą stronę opatrzone fotografią (a czasami i to nie). Cel takiej formy napisania książki jest zapewne jeden - to książka, do której można wracać wielokrotnie, choćby po to aby otworzyć pierwszą lepszą "stronę motywującą" po czym ruszyć tyłek z kanapy i wziąć się do działania. Czy rzeczywiście ten cel będzie osiągnięty? Myślę, że sama książka tego nie sprawi. Liczą się chęci osoby, która chce w sobie coś zmienić.

To niezły poradnik, który porusza takie tematy jak osiąganie szczęścia poprzez motywowanie samego siebie do treningu, zdrowego odżywiania, stylu życia i uśmiechu każdego dnia. Czyta się bardzo szybko bo są tu gównie hasła motywujące. Wszystko podane w ładnej, przyjemnej dla oka szacie graficznej.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/06/myslnik-twoj-codzienny-motywator.html

Karaczan chiński

Karaczan chiński - praca zbiorowa

Dwudziesty pierwszy numer serii "Prawdziwe owady, pajęczaki inne robaki" opisuje pareczniki. Z numeru czytelnik może dowiedzieć się między innymi jak wygląda parecznik i poznać budowę jego ciała, gdzie występuje na mapie świata, czym się żywi, jak poluje i kim są jego najwięksi wrogowie. Dodatkowo dowiemy się też jak hodować parecznika w terrarium oraz przeczytamy o rekordzistach w liczbie posiadanych odnóży.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/06/karaczan-chinski.html

#Polish Beauty. Poradnik naturalnego piękna dla Polek

#Polish beauty. Przewodnik naturalnego piękna dla Polek - Marta Krupińska
Zupełnie przypadkiem natrafiłam niegdyś na ten poradnik. Napisany lekko i przystępnie, wprowadza w tajniki pielęgnacji (zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn). Autorką poradnika jest szefowa działu urody magazynu "Elle" i "Elle Men" - Marta Krupińska. Poza pielęgnacją poruszono tutaj także tematy zdrowego trybu życia, takie jak: zdrowe odżywianie się, ruch i wypoczynek, sen, unikanie smogu, niebieskiego światła oraz substancji szkodliwych dla zdrowia.
 
Ponadto mamy też rozdział "#beautyCV", w którym założycielki i pomysłodawczynie firm kosmetycznych takich jak: Annabelle Minerals, Miya Cosmetics, Ministerstwo Dobrego Mydła, Glob, IOSSI, Resibo, YOPE, a także blogerki i makijażystki wypowiadają się na temat urody. Mówią między innymi o tym jakie są ich patenty na wypoczęty wygląd, co cenią w kosmetykach, jakie są ich ulubione kosmetyki, czego nie akceptują, czy też skąd czerpią wiedzę o pielęgnacji.
 
Książkę dobrze się czyta przez jej pierwszą połowę i pod koniec. Znalazłam w niej parę przydatnych porad, choć spodziewałam się znaleźć więcej. Trochę szkoda, że rozdział "#beautyCV" jest tak długi, bo zamiast tego wolałabym właśnie więcej tajnych porad niekoniecznie brzmiących jak reklamowy billboard, a tu trochę tak to odczułam.

Poza tym, jako osoba wyczulona na błędy ortograficzne (zwłaszcza rażące) czytając w pewnym momencie aż zetknęłam raz jeszcze na to kim jest autorka. Zaczęło mnie dziwić, że czytam wypowiedzi osób znających się na kosmetykach - także na "kolorówce" - oraz czytam tekst kobiety będącej szefową działu urody w kobiecym magazynie i ciągle czytam brązer... Osobiście nie mam pojęcia jakim trzeba być laikiem w temacie, żeby nie znać właściwej nazwy! Jestem w ciężkim szoku.
 
Minusem jest wspomniany rozdział "beautyCV" ale też jeden istotny fakt. Pomijam już fotografie produktów i wywiady z założycielkami marek. Mam na myśli fakt, iż oto mamy "Poradnik naturalnego piękna dla Polek" a niektóre kobiety udzielające wywiadu we wspomnianym rozdziale zachwalają produkty marek selektywnych, na które przeciętna Polka mająca na utrzymaniu dom i rodzinę raczej sobie nie pozwoli... Trochę śmiech. Właśnie ze względu na te minusy - i na to, że trochę mało tych wartościowych porad w tym poradniku - uznaję go za przeciętny.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/polish-beauty-przewodnik-naturalnego.html

Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop - Jennifer Otter Bickerdike, Magda Witkowska, Bartosz Sałbut
W książce "Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop" czytelnik może przyjrzeć się karierze Britney od początków, czyli już od pierwszych występów w programie "Star Search", następnie występom w telewizyjnym programie "Mickey Mouse Club", (gdzie zaczynały też później znane gwiazdy: między innymi Christina Aguilera, czy Justin Timberlake) po współpracę z Maxem Martinem i wylansowanie pierwszego przeboju "...Baby One More Time", dzięki któremu Spears podbiła serca fanów na całym świecie. Następnie, wraz z autorką śledzimy dalszy przebieg kariery Britney już po sukcesie pierwszej płyty. Obserwujemy jak przyjmują się kolejne hity z drugiej płyty, którą promowała piosenka "Oops... I Did It Again"; przez następne przeboje: "I'm Slave 4 You", "Me Against The Music", czy też "Toxic", aż po płyty "Blackout", "Circus", "Femme Fatale" oraz hity takie jak: "Gimmie More", "Piece Of Me", "Circus", "Womanizer", "Hold It Against Me" aż do "Work B**ch" i jej płyty "Britney Jean".

Poza tym przyglądamy się pierwszym skandalom (jak np. "afera piersiowa), relacjom z jej największą rywalką Christiną Aguilerą, fascynacji kabałą, fatalnemu związkowi z Kevinem Federlinem, załamaniu psychicznemu oraz walce z paparazzi, którą Britney znosiła z różnym skutkiem. Autorka kreśląc historię księżniczki popu, poświęca uwagę nie tylko skandalom i kontrowersjom towarzyszącym karierze Britney, ale też ukazuje czytelnikowi Britney-bizneswoman, a to za sprawą jej prężnie rozwijającemu się perfumeryjnemu biznesowi. Omawia też pozytywny wpływ piosenkarki na środowisko LGBTQ+ oraz organizację #FreeBritney, która miała duży wpływ na poruszenie sprawy zniesienia kurateli nad Britney, którą to kuratelę sprawował jej ojciec Jamie Spears przez trzynaście lat.

Książka napisana jest lekkim stylem, dzięki czemu czyta się ją szybko. Dodatkowo mamy wklejkę złożoną z paru barwnych fotografii Britney z początków kariery. Jennifer Otter Bickerdike przez większość książki prowadzi narrację w sposób wyważony, obiektywnie, bez oceniania, dając czytelnikowi szansę na wyrobienie własnego zdania, co jest dużym plusem.
 
Britney Spears w tej książce jawi nam się najpierw jako nastolatka spełniająca swoje marzenia o wielkiej karierze, potem kobieta sukcesu mająca na swoim koncie wiele muzycznych przebojów i prestiżowych nagród i perfumeryjny biznes. Następnie widzimy nie tylko wielką gwiazdę, ale też normalną, zwyczajną kobietę pragnącą miłości i odrobiny spokoju, w końcu matkę zmagającą się z typowymi problemami, z jakimi boryka się niejedna początkująca matka. W dodatku samotną matkę...

Biografia ta zasługuje według mnie na ocenę dobrą. Dobrze mi się ją czytało, choć trochę dziwnie to brzmi w stosunku do kilku ostatnich rozdziałów, gdyż one dotyczyły opisów kurateli. Nie, tych rozdziałów nie czyta się dobrze, a to z wiadomych względów. Bardzo źle się czyta o tym, jak zniewolono człowieka wbrew jego woli. Tym bardziej źle się to czyta, kiedy widzimy, że do tego zniewolenia doprowadziła osoba najbliższa z rodziny. I nikt z rodziny Britney przez trzynaście lat nic z tym nie robił. To jest smutne. Ta książka pod tym względem jest smutna. Bo smutnym jest fakt, że to ludzie - zwykli fani - musieli wstawić się za swoją idolką. Bo głównej mierze to wola walki, ogromna siła i determinacja tych trojga założycieli organizacji #FreeBritney doprowadziła do rozpoczęcia jakichkolwiek rozmów w sprawie [najpierw] zmiany warunków kurateli. Do tej pory nikt z najbliższych: ani matka, ani siostra ani [tym bardziej] ojciec Britney - nie zrobili nic w tej sprawie. I boli, kiedy uświadomimy sobie, że zapewne jeszcze długo niewiele w tej sprawie mogłoby się posunąć do przodu, gdyby właśnie nie kontra zbulwersowanych fanów.
 
"Nie ma nic gorszego, niż sytuacja, w której najbliżsi, którzy nigdy cię nie wspierali, nagle piszą o twojej sytuacji, jakakolwiek by ona była, i dumnie deklarują wsparcie [...]. Jak śmiecie TERAZ obnosić się z tym, jak to się TROSZCZYCIE... Czy ktoś wyciągnął do mnie rękę, gdy tonęłam??? Raz jeszcze... NIE."
(Britney Spears)

To jedna z nielicznych biografii o Britney Spears, jakie są wydane w Polsce. Dobrze napisana. Warto przeczytać, nie tylko przez wielkich fanów, myślę że każdy, kto chciałby choć odrobinę poznać historię Spears, niekoniecznie taką, jaką znamy z plotkarskich gazet, czy portali. Dla mnie lektura tej książki była też przyjemnym powrotem do moich dziecięco-młodzieńczych lat, kiedy to fascynacja Britney i wielki boom na jej piosenki była największa. Fajnie było odbyć tę podróż do przeszłości, znów poczuć klimat tamtych czasów. Oops... I Did It Again...

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/byc-britney-blaski-i-cienie-zycia-ikony.html

Pluskwiak cętkoskrzydły

Pluskwiak cętkoskrzydły - praca zbiorowa

Bohaterkami dwudziestego numerze serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" są modliszki. W numerze opisano budowę ciała tych stawonogów, występowanie na mapie świata, cykl życia, rozmnażanie, metody polowania i obrony przed wrogami. Ponadto możemy poznać kilka ciekawostek na temat modliszek.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/pluskwiak-cetkoskrzydy.html

Kwietnica orientalna

Kwietnica orientalna - praca zbiorowa

W dziewiętnastym numerze serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" przyglądamy się z bliska budowie ptaszników, czytamy o ich środowisku naturalnym, występowaniu na mapie świata członków rodziny ptasznikowatych, o ich sposobach odżywiania i głównych wrogach. Bardzo ciekawą częścią tej broszurki jest rozdział poświęcony budowie gniazd i rozmnażaniu ptaszników. Można się dowiedzieć między innymi o tym jak ciężkie życie mają samce ptaszników...

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/kwietnica-orientalna.html

Pszczoła miesierkowata

Pszczoła miesierkowata - praca zbiorowa

W osiemnastym numerze kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" znajdziemy informacje o pszczołach z rodziny miesierkowatych, między innymi o makatkach. Poznamy budowę tych pszczół, na mapie świata zobaczymy gdzie można spotkać poszczególne gatunki: miesierki, ścieski i właśnie makatki. Poznamy cykl ich życia, rozmnażanie, pożywienie ale też głównych wrogów i metody obronne tych pszczół przed atakiem wroga. Ciekawym rozdziałem jest ten, w którym pokazano przykłady miejsc, w których pszczoły miesierkowate tworzą swoje gniazda.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/pszczoa-miesierkowata.html

Titanic. Legacy of the World's Greatest Ocean Liner

Titanic: Legacy of the World's Greatest Ocean Liner - Susan Wels

Katastrofą najbardziej znanego liniowca interesuję się od wielu lat. Przez ten czas przeczytałam już parę książek, krótszych opracowań, bądź dłuższych - jak ostatnio ukończona ”Titanic. Nieuchronna katastrofa", albo najbardziej znana i jedna z pierwszych na ten temat ”A Night to Remeber" (w Polsce znana jako "Pamiętna noc"Waltera Lorda, czy choćby dotąd uznawana przeze mnie za jedną z najlepszych i najpiękniejszych "James Cameron's Titanic", traktująca głównie o najbardziej kasowym filmie o tej tragedii. Wiele artykułów, wiele filmów dokumentalnych, jednakże jeszcze nie spotkałam się z tak opracowaną książką, jaką niewątpliwie jest "Titanic. Legacy of the Greatest Ocean Liner".

Co takiego wyjątkowego jest w tej książce? Specyficzny klimat jaki został stworzony przez fotografie i to daje się odczuć od pierwszych stron. Już sama obwoluta robi wrażenie, gdyż jest wykonana z transparentnego papieru, dzięki czemu mamy "efekt mgły". Po ściągnięciu obwoluty naszym oczom ukazuje się wyraźny, podwodny utrzymany w błękitno-granatowych barwach widok dziobu Titanica. Dalej mamy wklejkę (zarówno wewnątrz przedniej, jak i tylnej okładki), gdzie umieszczono nazwiska pasażerów i załogi, po czym następują duże wyraźne fotografie statku w pełnej okazałości, który wypływa w swój pierwszy i - jak wiemy - jedyny rejs. Fotografie przepalatają się z rysunkami przedstawiającymi tonący statek, kadrami wraku, symulacjami komputerowymi od momentu uderzenia w górę lodową po symulacje wnętrz. I tak jest przez większość książki, gdzie tekstom towarzyszą przejmujące zdjęcia albo z dna oceanu, albo fotografie wyłowionych przedmiotów, bądź fragmentów statku. Zdjęcia te są czytelnikow "przemycone" budując niesamowitą atmosferę, ponieważ z jednej strony czytamy na przykład opisy wnętrz, czy detali, po czym widzimy fragmenty krzeseł, ławek z pokładu Titanica. Wyłowione rzeźby, posążki można porównać z fotografiami wnętrz z epoki - tych, które rekomendowały podróż statkiem na parę dni, tygodni przed jego dziewiczym rejsem. Dodatkowo możemy przyjrzeć się oryginalnym schematom statku, które były upublicznione na osiem dni przed wypłynięciem - tu mamy je w dość dobrym powiększeniu.

Początkowe rozdziały przenoszą nas w czasie do lat 1909 -1912, gdzie krótko opisano bliźniaczego Olympica i porównano oba statki. Krótko omówiono historię Olympica, jego budowy i wypłynięcia (możemy zobaczyć fotografię z budowy tego statku). Poza opisami tych statków, krótko odpowiedziano też o dwóch konkurujących ze sobą liniach żeglugowych: znanej ze słynnych luksusowych liniowców White Star Line oraz Cunard Line (odpowiedzialnego między innymi za taki statki jak: LusitaniaMauretania, czy słynna Carpathia). Przyglądamy się pierwszemu wodowaniu Titanica oraz wypłynięciu w jego dziewiczy rejs. Poznajemy sylwetkę Kapitana Smitha, najważniejszych osób powiązanych z White Star Line (jak między innymi Thomas Andrews, czy Joseph Bruce Ismay) oraz najważniejszych pasażerów (jak na przykład John Jacobs Astor, Benjamin Guggenheim, Lady Duff-Gordon i Sir Cosmo Duff-Gordon, Mrs. James Joseph Brown znana jako "Molly Brown").

Obok salonów pierwszej klasy, pięknych pokoi utrzymanych w stylu gregoriańskim, możemy podziwiać też jadalnię, palarnię, słynną salę gimnastyczną, czy też promenadę statku. Ale nawet wtedy podsuwane są nam fotografie przedmiotów codziennego użytku, bądź wyłowione z dna oceanu żyrandole. I to jest całe piękno tej książki - że czytamy o jakiejś rzeczy lub pomieszczeniu, podziwiamy zdjęcia pięknych wnętrz i przedmiotów aby za chwilę odkryć, te same przedmioty uszkodzone i skorodowane albo zachowane w całkiem dobrym stanie.

Następne rozdziały opisują pracę radiooperatorów zarówno pod kątem przychodzących ostrzeżeń o pływających lodowych masach, jak i w najbardziej kluczowym momencie tuż przed uderzeniem w górę lodową oraz po. Krótko ukazano komunikację pomiędzy statkami będącymi niedaleko Titanica późnym wieczorem 14 kwietnia.
Dalej, mamy akcję ratunkową, szok i niedowierzanie: wszak Titanic miał być niezatapialny, przekonanie pasażerów o bezpieczeństwie podróży było nie do podważenia, co najlepiej obrazują słowa jednego z pasażerów: "None of us had the slightest fear for her safety". Poza tym obserwujemy olbrzymi strach pasażerów obserwujących wstrząsający widok powolnej agonii niezatapialnego "statku marzeń". Dzieła dopełnia rozdział poświęcony odnalezieniu wraku i wspomniane kadry z głębin i jeszcze więcej fotografii przedmiotów z wraku w rozdziale na temat tych znalezisk.

Dla wielu Titanic był "statkiem marzeń", początkiem rozpoczęcia nowego życia w Ameryce. Zadziwiał i zachwycał swoimi wymiarami, poziomem luksusu i majestatyczną prezencją. Teraz też zachwyca, tylko już trochę inaczej, z innej perspektywy...
Dzisiejszej nocy z czternastego na piętnastego kwietnia mija sto dziesiąta rocznica zatonięcia Titanica. Książka, którą tu oceniam - jak mówi sam jej tytuł - ma być elementem dziedzictwa, jakie pozostało po tej katastrofie. Dziedzictwa, które ma "mówić" nie tylko przez samo opowiedzenie historii, ale też poprzez przejmujące fotografie. I mając w rękach książkę Susan Weld właśnie to można poczuć. Ta książka głośno "mowi" ciszą, którą czuć na jej kartach za każdym razem, kiedy zaglądamy w głębiny oceanu, by wciąż na nowo odkrywać majestatyczne piękno... tym razem jego wraku.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/04/titanic-legacy-od-worlds-greatest-ocean.html

Azjatycki skorpion leśny

Azjatycki skorpion leśny - praca zbiorowa

Siedemnasty numer serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" przedstawia czarne skorpiony. W numerze opisano budowę ich ciała, występowanie na mapie świata, pozostałych przedstawicieli rzędu Skorpionów, dowiemy się co nieco na temat ich odżywiania. Dodatkowo możemy przyjrzeć się zestawieniu skorupiaków o najsilniejszych szczypcach i poznać inne pajęczaki jak np. zaleszczotek, solfugę czy też znane z serii o "Harrym Potterze" amblypygi.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/04/azjatycki-skorpion-lesny.html

Kruszczyca afrykańska

Kruszczyca afrykańska - praca zbiorowa

W szesnastym numerze serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" wbrew temu, co sugeruje tytuł poruszono temat... much. Tak, te bzyczące, mniejsze lub większe owady, tak dobrze znane nam wszystkim i niezbyt pożądane w naszych domach.

W numerze poznajemy budowę ciała muchy, jej występowanie na mapie świata, inne podgatunki, rozmnażanie i rozwój, a także kilka ciekawostek. Przeczytamy też o tym, czym się żywią i jakie wyspecjalizowały metody ochrony przed wrogami. Ciekawy zbiór informacji o tych irytujących owadach.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/kruszczyca-afrykanska.html

Magazyn pielęgniarki i położnej nr 12/grudzień 2021

Magazyn pielęgniarki i położnej nr 12/grudzień 2021 - praca zbiorowa

Grudniowy numer "Magazynu pielęgniarki i położnej" pozytywnie mnie zaskoczył, gdyż znalazło się w nim sporo ciekawych artykułów także o ważnej, wartościowej tematyce. Do artykułów, na które zwróciłam największą uwagę zaliczam:

- "Nie tylko opatrunek wspiera gojenie ran. Chorzy z ranami potrzebują kompleksowej opieki w zakresie żywienia" (str. 12-13) - niedługi artykuł o tym jak ważne jest żywienie osób przewlekle chorych.
- "Bezpieczna podaż leków cytostatycznych" (str. 14-16) - interesujący artykuł, w którym mgr pielęgniarstwa Katarzyna Nojkampf opisuje zasady postępowania przy przygotowywaniu i podaży cytostatyków oraz zasady postępowania z odpadami po tego typu lekach.
- "Wykonywany zawód a choroby skóry" (str. 22-24) - ciekawy artykuł, w którym lekarz Dominik Mikiel rozmawia z mgr pielęgniarstwa Wojciechem Kapałą o wpływie środków dezynfekcyjnych oraz lateksu na skórę pracowników medycznych (i nie tylko).
- "Praca zmianowa. Dla kogo i za jaką cenę?" (str. 32-34) - artykuł, w którym dr hab. n. med. i o zdrowiu adiunkt Anna Garus-Pakowska opisuje wady pracy ns nocną zmianę.
- "Pielęgniarski profesjonalizm" (str. 35-37) - Hanna Paszko o tym jakim człowiekiem powinien/powinna być pielęgniarz/pielęgniarka. Wartościowy artykuł.
- "Praca emocjonalna - jak zarządzać emocjami w zawodach medycznych?" (str. 38-39) - artykuł Doroty Uliasz, w którym mowa o emocjach. Z wyszczególnieniem na pracę emocjonalną na poziomie płytkim i głębokim. Ważny temat.
- "Adoptować czy adaptować, ablucja czy ablacja? O wyrazach mylonych" (str. 48) - językoznawca dr hab. Tomasz Korpysz opowiada o paronimach i błędach językowych.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/magazyn-pielegniarki-i-pooznej-nr.html

Wybawiciel

Wybawiciel - Jo Nesbo, Iwona Zimnicka, Mariusz Bonaszewski
CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 6)

Korupcja, zepsucie i Armia Zbawienia. Sprawa tajemniczego morderstwa, której rozwiązania podejmuje się Harry Hole.

"Wybawiciel" miał być wybawieniem. Odczarowaniem serii, która od pierwszego tomu jakoś nie może się odbić od dna i ma u mnie swoje lekkie wzloty i upadki. Stał się niestety kolejnym rozczarowaniem. I choć początek był obiecujący, to już dalej wkradł się chaos, który z czasem przerodził się w znużenie całą historią. Wątki z kobietami w tej części (także w osobie pani komisarz Beatte) mogłyby nie istnieć. Bardziej mnie irytują zamiast intrygować. A zakończenie? Przyszło nagle, niespodziewanie, co mnie zaskoczyło, ale nie zachwyciło. Ta część z pewnością nie zapadnie w mojej pamięci na dłużej.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/wybawiciel.html

Teraz czytam

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Ilona Wiśniewska
Titanic: Anatomy of a Blockbuster
Gaylyn Studlar
Posiadłość East Lynne
Mrs. Henry Wood, Mira Czarnecka
Przeczytane:: 50/748 stron
Stulecie winnnych. Początek
Ałbena Grabowska-Grzyb
Przeczytane:: 107/322 stron
Podróże po Irlandii monastycznej
Wojciech Falarski
Przeczytane:: 13/232 stron
Vogue Polska, nr 35-36/styczeń-luty 2021
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 80/240 stron
Vogue (USA), November 2020
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 68/120 stron
Polowanie na klienta : jak nami manipulują producenci i sprzedawcy : 45 sztuczek i tricków
Andrzej Kondej
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska-Grzyb
Przeczytane:: 83/672 stron
Boży bojownicy
Andrzej Sapkowski
Przeczytane:: 128/1411 minut