Booka

Miłośniczka dobrych książek, filmów i muzycznych dźwięków (jazz, blues, R&B, soul, rock, progressive rock, rock 'n' roll).

Zainteresowanych zapraszam do obserwowania mojego profilu.

 

Magia spojrzenia

Magia spojrzenia - Bobbi Brown

"Magię spojrzenia" można z powodzeniem uznać za dodatek do książki "Perfekcyjny makijaż" Bobbi Brown. Tym razem autorka poświęca sporo miejsca oczom - i tak mamy tu między innymi:
- podstawowe narzędzia do pracy przy makijażu oczu i akcesoria,
- potrzebne kosmetyki oraz sposoby ich użycia (korektor, cienie do brwi, cienie do oczu, eyliner, tusz do rzęs).

W poradniku tym Bobbi pokazuje techniki makijażu dla wybranych kształtów i kolorów oczu oraz podpowiada jak wykonać idealny makijaż oczu: imprezowy, dzienny (naturalny), do pracy, a także modny "smokey eye". Sporo miejsca poświęca też osobom noszącym okulary, gdzie na wielu przykładach omawia jak dobrać oprawki właściwe dla kształtu twarzy oraz jak dobrać odpowiedni makijaż.

Traktowanie tej książki jako bogatego poradnika jest niewłaściwe, gdyż jak wspomniałam na początku: jest to bardziej lektura uzupełniająca do poprzedniego tytułu Autorki, w którym skupiono bardziej uwagę tematowi, na który w "Perfekcyjnym makijażu" czekałam, a którego niedosyt poczułam.

W mojej ocenie poradnik śmiało mogę uznać za dobry. Warto o niego sięgnąć będąc już po lekturze książki "Perfekcyjny makijaż".

Perfekcyjny makijaż. Dla wszystkich - od początkujących po profesjonalistów

Perfekcyjny makijaż. Dla wszystkich - od początkujących po profesjonalistów - Agnieszka Wróblewska, Bobbi Brown

Książka Bobbi Brown "Perfekcyjny makijaż" zawiera porady na temat technik makijażu. Dzięki niej czytelnik dowie się między innymi:
- jakie kosmetyki i akcesoria skompletować do swojego kufra bądź kosmetyczki (podręcznej i/lub podróżnej),
- jakie są podstawowe narzędzia, które powinien stosować,
- jak pielęgnować skórę przed wykonaniem makijażu, co jeść, czego unikać?
- jakie są rodzaje skóry,
- jakie są sposoby tonizacji oraz demakijażu skóry
- jakie są kolejne kroki w makijażu i jak odpowiednio dobrać kosmetyki, których użyjemy: czyli przygotowanie twarzy (podkład, kamuflarz, korektor, puder), konturowanie twarzy (bronzer, róż, rozświetlacz); makijaż ust i oczu,
- jak wykonać makijaż u osoby w dojrzałym wieku, nastolatki, makijaż ślubny i na specjalne okazje.

 

Ponadto dowiemy się też jakie są właściwe metody konserwowacji i pielegnacji narzędzi do makijażu, by zachowały długą żywotność i mogły nam służyć jak najlepiej.

 

Ostatnie rozdziały poświęcone tematowi makijażu jako sposobu na życie, czyli jak rozpocząć pracę makijażysty. Autorka podaje tu parę rad, które mają na celu pomóc w karierze makijażysty.
Książkę wieńczą kalendarium, gdzie możemy przeczytać ciekawostki z historii makijażu oraz krótkie i interesujące notki biograficzne ważnych postaci w branży (jak na przykład, m.in.: Laura Mercier, Elizabeth Arden, Max Factor, Helena Rubinstein, Charles Revson, Estee Lauder, Francois Nars, Barbara Daly).

 

Poradnik jest ciekawy, bogaty w fotografie z przykładami makijażu. Szkoda tylko, że nie jest tak dokładny, by zawierać dodatkowo szczegółowe ryciny.
Mimo to polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się tym tematem.

Intrygantki

Intrygantki - Éric-Emmanuel Schmitt, Wawrzyniec Brzozowski

Tom "Intrygantek" zawiera dwie osobne, nie powiązane ze sobą opowieści, napisane w formie sztuki teatralnej. Pierwsza sztuka nosi tytuł "Noc w Valognes". Poznajemy tu między innymi Księżną De Vaubricourt, porzuconą przez Don Juana, która teraz, aby się odegrać organizuje proces dla byłego kochanka. W tym celu umawia też inne jego "ofiary". Sztuka ta, jest moim zdaniem dość naiwna. Odbieram ją jako przeciętną.

Druga sztuka, o tytule "Gość" opowiada o wizycie pewnej osoby w domu Zygmunta Freuda. Kim jest ów tajemniczy przybysz? Czytelnik zadaje sobie to pytanie niemal do samego końca sztuki. Sztuki, o mocnym przekazie, zmuszającej do egzystencjalnych rozważań. Według mnie jest ona najlepsza z całego zbioru. 

Następnie mamy krótki monolog "Knebel" oraz niedługą sztukę "Szatańska filozofia". Oba tytuły nienajgorsze ale bez szału.

Podsumowując, gdyby nie pierwsza sztuka, która swoją naiwnością, infantylizmem może irytować już na starcie, to byłby to całkiem dobry zbiór sztuk teatralnych o zabarwieniu egzystencjalnym - bo właśnie ten temat wysuwa się na pierwszy plan w trzech kolejnych tytułach.
Pierwsza sztuka nieco psuje resztę. Warto było jednak nie rezygnować z dalszej lektury, chociażby dla rozważań na temat wiary, życia, przemijania w sztuce "Gość".

Zadbana skóra. Zdrowie, pielęgnacja, odmładzanie

Zadbana skóra - Ingrid Wood

Poradnik Ingrid Wood porusza temat pielęgnacji skóry. Znajdziemy w nim informacje od podstaw, czyli: czym jest skóra, jaka jest jej budowa i funkcja, jakie są rodzaje skóry, jak skóra się starzeje, co to są wolne rodniki, jak spowolnić proces starzenia i czego unikać, by na długo zachować promienny wygląd.
Dalej, Wood wprowadza czytelnika w tajniki pielęgnacji skóry twarzy. To właśnie tej części ciała Autorka poświęca najwięcej miejsca w swojej książce. Mamy tu omówienie podstawowych zasad pielęgnacji skóry, rodzaje cery oraz wymienione witaminy potrzebne do utrzymania cery w dobrej kondycji.

 

Poza pielęgnacją twarzy, możemy też przeczytać między innymi o korzyściach płynących z opalania ale też szkodach, jakie może wywołać nadmiar promieni słonecznych; o stresie i jego zgubnym wpływie na naszą skórę oraz o tym jak pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku.

 

Autorka wymienia podstawowe zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne, którymi są: mikrodermabrazja, terapia botulinowa, wypełnianie terapia intensywnie pulsującym światłem (IPL), chemiczne i laserowe złuszczanie naskórka. Mamy tu omówienie każdego z zabiegów z zastrzeżeniem, iż niektóre zabiegi nie są dla wszystkich wskazane.

 

Ten poradnik porusza także temat pielęgnacji całego ciała: kąpiele relaksacyjne, masaż, peeling, nawilżanie, zapobieganie i zwalczanie cellulitu i rozstępów. Ostatnie rozdziały poświęca odżywianiu skóry od środka: diecie bogatej w witaminy warzyw i owoców, regularnym piciu wody i suplementacji organizmowi składników niezbędnych jak m.in. cynk, selen, koenzym Q10.

 

Poradnik Ingrid Wood to takie szybkie kompendium wiedzy w pigułce, mówiące o. najważniejszych metodach pielęgnacji skóry, dbaniu o nią by jak najdłużej zachowała młodzieńczy, świeży wygląd. Czyta się szybko i przyjemnie.

Vogue Polska, nr 34/grudzień 2020

Vogue Polska, nr 34/grudzień 2020 - Redakcja Magazynu Vogue Polska

W grudniowym numerze, którego tematem przewodnim tym razem jest moda w stylu haute couture, najbardziej zainteresowały mnie:

"Heute hybryda" (str. 108-117) - ciekawy artykuł Piotra Zachary o historii narodzin pret-a-porter.
"Opowieści ukryte w podszewce" (124-131) - artykuł Filipa Niedenthala, w którym przedstawiono sylwetkę dziennikarza i kolekcjonera ubrań couture.
"Nie wszystko złoto, co się świeci" (str. 140-144) - interesujący artykuł Michaliny Murawskiej, w którym pisze ona o brokacie i jego początkach w modzie.
"Vanessa Kirby: wszystko na sto procent" (str. 202-204) - wywiad z aktorką Vanessą Kirby - tekst Anny Tatarskiej.
"Jane Birkin. Pierwsza It-Girl" (str.206-209) - wywiad Anny Konieczyńskiej z Jane Birkin.
- główna sesja z Anją Rubik z fotografiami-autoportretami jej aurorstwa (str. 223-233)
- sesja zdjeciowa autorstwa Sonii Szóstak(str. 240-249).

Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę

Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę - Thomas Hager

"Dziesięć leków, które zrewolucjonizowały historię medycyny", to książka, która już swoim tytułem i tematyką przywołuje na myśl, iż będziemy mieli do czynienia z ciężkim tekstem o trudniej tematyce i skomplikowanej terminologii. Tylko na pozór, gdyż, Autor starał się napisać ją w takim stylu, aby była przystępna także laikom. W zrozumiały i prosty sposób tłumaczy on trudniejsze zagadnienia, niekiedy na tak zwany: "chłopski rozum", czy też , łopatologicznie", więc nie ma problemu ze zrozumieniem tego, co czytamy.

 

Dla kogo jest ta książka? Nie tylko dla osób niepowiązanych z medycyną. Spokojnie mogą po nią sięgnąć także medycy, bądź też studenci. Autor przy okazji omawiania poszczególnych leków przedstawia też sporo faktów historycznych i robi to w bardzo interesujący sposób. W odróżnieniu od wykładów na studiach, gdzie najczęściej podaje się suche fakty i daty (kto studiował, ten doskonale pamięta jak to wygląda).

 

A jakie tematy porusza Thomas Hager? Są to miedzy innymi:
- początki i rozwój obecnie bardzo dochodowego interesu, czyli prób klinicznych,
- pierwsze szczepionki i pierwsi antyszczepionkowcy,
- pierwsze środki przeciwbólowe: opium, morfina, heroina, będące skutkiem prac nad następnymi, lepszymi środkami przeciwbólowymi,
- pierwsze opiaty: oxycodon, oxycontin,
- problem narkomanii jako skutek wieloletnich, ciągłych poszukiwań mocniejszych i nieuzależniających środków,
- początki i rozwój firmy farmaceutycznej Bayer,
- badania laboratoryjne nad lekami zabijającymi bakterie, które zapoczątkowały erę poszukiwań lekarstw selektywnie zwalczających bakterie,
- odkrycie sulfanilamidu, Streptozonu (znanego jako Prontosil),
- odkrycie penicyliny oraz następnych antybiotyków: neomycyny, streptomycyny, tetracykliny,
- leki antyhistaminowe,
- odkrycie chloropromazyny oraz jej pochodnych: Miltown, Valium i pierwsze antydepresanty (jak na przykład Prozac),
- wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej i Viagry, które nie tylko zrewolucjonizowały medycynę ale też stały się bardzo intratnym biznesem,
- rozwój biologii molekularnej,
- wynalezienie Demerolu i Metadonu,
- wynalezienie fenoperydyny i zsyntetyzowanie nowego leku przeciwbólowego - fentanylu oraz tym samyn rozpoczęcie badań nad nową rodziną środków przeciwbólowych,
- statyny, leki na cholesterol, potężne lobby farmaceutyczne, dążenia koncernów farmaceutycznych do jak największego zysku, często kosztem pacjenta,
- przyszłość leków.

Jak widać tematyka krąży wokół leków ale też zbacza na inne tematy takie jak choćby biznes firm farmaceutycznych. Jest tu też sporo nazwisk bardziej i mniej znanych postaci, które przyczyniły się w rozwój leków.

Książkę polecam wszystkim. Czyta się ją ze sporym zainteresowaniem. Szybko i przyjemnie, choć temat jest z pozoru skomplikowany.

Ghost In the Shell (film + książka)

Ghost In the Shell (film + książka) - praca zbiorowa

Dodatek do filmu "Ghost in the Shell" przedstawia ogólny zarys fabuły, główną problematykę oraz główną kobiecą postać - Major (w tej roli Scarlett Johannson). Znajdziemy tu sporo informacji o produkcji; od miejsc kręcenia (Nowa Zelandia, Hong Kong) przez opis kostiumów, scen walk po garstkę informacji o muzyce Clinta Mansella. Sekcja "O obsadzie" zawiera krótkie życiorysy aktorów występujących w filmie. Niestety dawno nie widziałam tak źle napisanych notek biograficznych. Przykład: notka o Scarlett Johannson, gdzie autor notki rozpoczyna ją od najnowszych filmów, na tych najstarszych kończąc. W rezultacie Scarletr najpierw zagrała w filmie "Avengers", potem w "Między słowami" i zdobywała Złote Globy, później miała lat 8 i zagrała w filmie z Robertem Redfordem... Jakby tego było mało, mamy też tutaj ciągłe powtórzenia słowa "również".

Wydawnictwo umieściło w tym dodatku sporo tekstu pisanego wyraźną, nieirytującą czcionką. Momentami miałam wrażenie, że ta ilość tekstu to takie trochę wodolejstwo złożone z powtórzeń, długich zdań i przytoczeń wypowiedzi twórców filmu (które to cytowane sformułowania nie raz zakrawają o peany pochwalne nad filmem - i to już trochę irytuje po czasie).

Jak w każdym tego typu dodatku, także tu mamy kadry.z filmu. Obrazki są nieduże i nie jest ich wiele. Bardziej skupiono się na tekście, szkoda tylko, że ten tekst jest mierny.

Ocena książki: 3/10
Ocena filmu: 4/10

Czytelnicze podsumowanie roku 2020

Biblioteka dusz - Ransom Riggs, Piotr Budkiewicz, Małgorzata Hesko-Kołodzińska Pismo. Magazyn opinii, nr 10 /październik 2018 - praca zbiorowa Czuły narrator - Olga Tokarczuk Morderstwo w Boże Narodzenie - Agatha Christie Osobliwy dom pani Peregrine - Ransom Riggs, Małgorzata Hesko-Kołodzińska Morderstwo Na Plebanii - Agatha Christie Pismo. Magazyn opinii, nr 9 /wrzesień 2018 - praca zbiorowa Naomi : [nieautoryzowana biografia jednej z nasławniejszych modelek świata] - Lesley-Ann Jones, Anna Kruczkowska Keanu Reeves. W roli głównej -  Kitty Curran, Larissa Zageris , Joanna Dziubińska Kochanka władcy - Pawło Zahrebelny

Moje książkowe "the best":


Najbardziej intrygująca książkowa postać:

 

Sharon ("Biblioteka dusz"; cykl: "Osobliwy dom pani Peregrine", tom 3) (Ransom Riggs)

 

Najlepsza okładka:

 

"Pismo. Magazyn opinii, nr 10/październik 2018", Fundacja Pismo, 2018r.

 

Najlepszy cytat:

 

"Więzi i emocjonalna bliskość, jakie rodzą się pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, wcale nie są gorsze od tych, które tworzą między sobą ludzie."

"Czuły narrator" (Olga Tokarczuk)


Największe zaskoczenie:

 

"Morderstwo w Boże Narodzenie" (Agatha Christie)

 

Najlepszy autor:

 

Ransom Riggs ("Osobliwy dom pani Peregrine")

 

Najlepsza książka:

 

"Osobliwy dom pani Peregrine" (Ransom Riggs)

 


Największe gnioty:

 


Najbardziej irytująca książkowa postać:

 

Proboszcz "Morderstwo na plebanii" (Agatha Christie)

 

Najgorsza okładka:

 

"Pismo. Magazyn opinii, nr 9/wrzesień 2018", Fundacja Pismo 2018r.

 

Najgorszy cytat:

 

"Niczym dzika gęś fruwałam tam i z powrotem między Londynem, Nowym Jorkiem i Los Angeles. Bez efektu - Naomi stale mi umykała."

"Naomi" (Leslie-Ann Jones)


Największe rozczarowanie:

 

"Keanu Reeves. W rolu głównej" (Kitty Curran, Larissa Zageris)

 

Najgorszy autor:

 

Pawło Zagrebelny ("Wspaniałe stulecie Sulejmana. Kochanka władcy")

 

Najgorsza książka:
 
"Wspaniałe Stulecie Sulejmana. Kochanka władcy" (Pawło Zagrebelny)

 


_______________________________________________________________________________

 


W liczbach:

 

Wszystkich przeczytanych książek 50, w tym:

 
Albumy/Malarstwo/Rusunek/Sztuka - 1
Biografie/Autobiografie/Dzienniki/Pamiętniki - 3
Czasopisma - 16
Fantastyka - 7
Film + książka - 6
Komiksy - 2
Literatura faktu/Reportaże/Eseje - 4
Literatura obyczajowa - 1
Literatura piękna/współczesna - 1
Literatura religijna - 1
Thrillery/Kryminały/Sensacja - 7

 


W nagrodach:

 

Nominowani (2)


1) Książka Roku Lubimyczytac.pl (2016)
"Biblioteka dusz" (Ransom Riggs)

2) Książka Roku Lubimyczytac.pl (2019)
"Mapa dni" (2019)

 

Nagrodzeni (1)


1) Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2004)
"Gringo wśród dzikich plemion" (Wojciech Cejrowski)

 

Sprzymierzeni (film + książka)

Sprzymierzeni (film + książka) - praca zbiorowa

Książkowy dodatek do filmu "Sprzymierzeni" przybliża czytelnikowi nie tylko samą fabułę, ale też jej sens. Opisy - choć nie ma ich jakoś bardzo dużo (pisane czcionką większą niż standardowa w tego typu wydaniach), to jednak potrafią konkretnie uchwycić to, co najważniejsze w filmie, czyli: zdrada, kłamstwo, prawda, zaufanie i tym podobne. Co więcej, możemy też przeczytać o charakterach głównych postaci, co może być pomocne przy oglądaniu filmu.
Plusem filmu są liczne i bardzo ładne, barwne fotosy z filmu, które cieszą oko i ostrzą apetyt na obejrzenie "Sprzymierzonych".

Ocena książki: 6/10
Ocena filmu:

Zjawa (film + książka)

Zjawa (film + książka) - praca zbiorowa

W dodatku fo filmu "Zjawa" znajdziemy informacje o prawdziwym Hugh Glassie, na którego historii oparto wydarzenia w , filmie, wypowiedź Leonardo DiCaprio o swojej postaci, ogólne wypowiedzi pozostałych aktorów o produkcji, garść informacji o scenografii, zdjęciach, kostiumach, charakteryzacji. Mamy również krótkie notki biograficzne aktorów - moim zdaniem zbędne.

Wszystko to okraszone barwnymi ujęciami z filmu.
Ogólnie dodatek jest w porządku, choć jak na taką produkcję spodziewałam się więcej zakulisowych informacji - zwłaszcza o charakteryzacji i zdjęciach (które są tu fenomenalne).

Ocena książki: 5/10
Ocena filmu: 7/10

Everest (film + książka)

Everest (film + książka) - praca zbiorowa

Dodatek do filmu "Everest", w którym mamy trochę faktów historycznych na temat zdobywania górskich szczytów, garstkę ogólnych informacji na temat filmów o tematyce górskiej, krótki zapis wydarzeń, na których oparto fabułę filmu oraz nieco informacji o samej produkcji "Everestu".

W wydaniu nie znajdziemy informacji o aktorach, reżyserze, scenariuszu oraz zakulisowych ciekawostek. Jedynymi zakulisowymi informacjami są te odnośnie pracy przy minusowych temperaturach. Inaczej, niż przy tego typu dodatkach do filmu, co jest plusem, aczkolwiek tu trochę po macoszemu potraktowano całość. Do tego stopnia, że czyta się jak błyskawiczny zarys. Może i dobrze, wszak chodzi o to, żeby koniec końców obejrzeć film...

Ocena książki: 5/10
Ocena filmu: 6/10

Leon Zawodowiec (film + książka)

Leon Zawodowiec (film + książka) - praca zbiorowa

Książeczka będąca dodatkiem do reżyserskiej wersji filmu "Leon Zawodowiec" to zbiór podstawowych informacji dotyczących filmu, czyli takich jak: miejsce akcji, w którym toczą się wydarzenia, odtwórcy głównych ról, a także informacje o samej produkcji (czyli castingi, praca nad filmem).

Plusem wydania są ładne, barwne, duże i wyraźne fotosy będące kadrami z filmu. Cieszą oko. Minusem jest fakt, iż teksty to bardzo wybiórczy, błyskawiczny przegląd najważniejszych rzeczy zza kulis.

Skarbiec (film + książka)

Skarbiec (film + książka) - praca zbiorowa

Oceniając książkę - jej stronę wizualną i merytoryczną mam nieco mieszane uczucia. W skrócie mogłabym określić tak: niewiele treści, za to ładnie opakowane. Otóż mamy kilkanaście stron, gdzie nasze oczy mogą nacieszyć się stronami z fotosami z filmu (ładnie to wygląda). Niestety notki biograficzne głównych aktorów przekazują niewielką treść. Opierają się głównie na krótkiej informacji dotyczącej tego, z jakiego filmu najbardziej znany jest dany aktor/aktorka, następnie czytamy całą "litanię" pozostałych tytułów, w których ta osoba zagrała. Akurat w przypadku Nicolasa Cage'a owa "litania" wygląda rzeczywiście pokaźnie, biorąc pod uwagę równie pokaźną liczbę filmów, w których wystąpił...
W pewnym momencie zadałam sobie jednak pytanie: "po co właściwie ten spis tytułów, skoro można wyszukać w internecie najbardziej aktualną filmografię?" Wobec tego ani to interesujące, ani nie pożyteczne. Dodatkowo zabrakło mi informacji na temat reżysera (jak ma to ma zazwyczaj miejsce w innych tego typu książkach dołączanych do filmu). Za te minusy jedynie "przeciętna".

Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (14)/luty 2019

Pismo. Magazyn opinii, nr 2 /luty 2019 - praca zbiorowa

Spośród materiałów zamieszczonych w lutowym numerze, najbardziej wyróżniam:

"Będę grał w grę" (str. 14-20) - ciekawy reportaż Miłosza Szymańskiego o nowej jednostce chorobowej zwanej gaming disorder. Czyli przykładów kilka osób uzależnionych od gier.
"Trujmiasto" (str. 22-27) - niezły reportaż Juliusza Ćwielucha o smogu w Krakowie.
"Smog nasz codzienny" (str. 28-35) - fotoreportaż Maćka Nabrdalika, którego tematem jest smog - tym razem w Beskidzie Małym.
"Jak zostałem tłumaczem i co mi z tego przyszło" (str. 90-94) - Krzysztof Cieślik opowiada o trudach pracy tłumacza i o swoich początkach w tej branży.
"Apteczka" (str. 95) Karolina Breguła w krótkim tekście o posiadaniu nadmiaru rzeczy.

Plusem jest okładka - z mocnym przekazem. Ale wewnątrz numer okazał się przeciętny.
Niewiele znalazłam artykułów, które mnie zaintrygowały.

Vogue Polska, nr 33-34/październik-listopad 2020

Vogue Polska, nr 32-33/październik-listopad 2020 - Redakcja Magazynu Vogue Polska

W październikowo-listopadowym numerze najbardziej zainteresowały mnie:

"Instagram bez filtra" (str. 117-121) - ciekawy artykuł Michaliny Murawskiej o popularnym serwisie społecznościowym.
"Mistrz sprzeczności" (str. 159) - Adam Suprynowicz w krótkim wspomnieniu postaci Krzysztofa Pendereckiego.
"O słabości i pokorze" (str. 160-162) - niedługa rozmowa Marty Strzeleckiej z autorem "Króla" i jego najnowszej powieści zatytułowanej " Pokora" - czyli Szczepanem Twardochem.
"Tropem rozczochranego aniołka" (str. 168-170) - Barbara Sadurska opowiada o sobie Aleksandrze Boćkowskiej.
- "Kobieta z gangu" (str. 174-188) - sesja zdjeciowa autorstwa Stanisława Bonieckiego i ładne, kobiece stylizacje Karoliny Gruszeckiej.

Numer poświęcony jest Warszawie. Sporo rzeczy nawiązuje do stolicy i związanych z nią miejsc. Pomysł zarówno fajny, jak i nie, gdyż w pewnym momencie ta fascynacja i zachwyt Warszawą zaczyna irytować. Możliwe, że mają tak mieszkańcy nie-Warszawy... Około połowy magazynu za dużo już tego tematu, a im bliżej końca, tym ten przesyt jest większy. Jak już czytałam o kolejnych modnych restauracjach, kolejne wspomnienia ulic Warszawy, zacząło mnie już to po prostu nudzić.

Kochanka władcy

Kochanka władcy - Pawło Zahrebelny

CYKL: WSPANIAŁE STULECIE SULEJMANA (CZĘŚĆ II)

"Kochanka władcy" to już druga część pięciotomowej serii książek traktujących o dziejach Sulejmana i jego haremu, którą przeczytałam.
Tak, jak poprzednia, ta część również podzielona jest na rozdziały: dłuższe, krótsze, mniej i bardziej interesujące. I choć bywały momenty ciekawe, to było ich tak mało, że książka nie zachęcała by do niej wracać. Do tego stopnia, iż męczyłam ją niewiele ponad rok. To bardzo dużo jak na tak nie okazałą gabarytowo książkę.

W większości rozdziały są mierne. Język autora męczący, opisywane wydarzenia niekiedy nudne, innym razem niewiele wnoszą do historii. Do tego dochodzą jeszcze irytujące literówki. Słaba książka, opowiedziana w ciężki sposób, mimo tematyki, która wydaje się być raczej lekka.

Teraz czytam

Vogue Polska, nr 35-36/styczeń-luty 2021
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 24/240 stron
Zadania ochrony zdrowia w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Aspekty prawne i psychologiczne
praca zbiorowa
Przeczytane:: 7/34 stron
Vogue (USA), November 2020
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 68/120 stron
Czerwona siostra
Mark Lawrence, Michał Jakuszewski
Przeczytane:: 335/608 stron
Polowanie na klienta : jak nami manipulują producenci i sprzedawcy : 45 sztuczek i tricków
Andrzej Kondej
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska-Grzyb
Przeczytane:: 83/672 stron
Boży bojownicy
Andrzej Sapkowski
Przeczytane:: 128/1411 minut
Dzienniki 1950-1962
Sylvia Plath, Paweł Stachura, Joanna Urban
Przeczytane:: 201/776 stron
Nawałnica mieczy: Krew i złoto
George R.R. Martin, Michał Jakuszewski
Przeczytane:: 229/640 stron
Sztuka kochania
Michalina Wisłocka
Przeczytane:: 287/384 stron