Booka

Miłośniczka dobrych książek, filmów i muzycznych dźwięków (jazz, blues, R&B, soul, rock, progressive rock, rock 'n' roll).

Zainteresowanych zapraszam do obserwowania mojego profilu.

 

Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop - Jennifer Otter Bickerdike, Magda Witkowska, Bartosz Sałbut
W książce "Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop" czytelnik może przyjrzeć się karierze Britney od początków, czyli już od pierwszych występów w programie "Star Search", następnie występom w telewizyjnym programie "Mickey Mouse Club", (gdzie zaczynały też później znane gwiazdy: między innymi Christina Aguilera, czy Justin Timberlake) po współpracę z Maxem Martinem i wylansowanie pierwszego przeboju "...Baby One More Time", dzięki któremu Spears podbiła serca fanów na całym świecie. Następnie, wraz z autorką śledzimy dalszy przebieg kariery Britney już po sukcesie pierwszej płyty. Obserwujemy jak przyjmują się kolejne hity z drugiej płyty, którą promowała piosenka "Oops... I Did It Again"; przez następne przeboje: "I'm Slave 4 You", "Me Against The Music", czy też "Toxic", aż po płyty "Blackout", "Circus", "Femme Fatale" oraz hity takie jak: "Gimmie More", "Piece Of Me", "Circus", "Womanizer", "Hold It Against Me" aż do "Work B**ch" i jej płyty "Britney Jean".

Poza tym przyglądamy się pierwszym skandalom (jak np. "afera piersiowa), relacjom z jej największą rywalką Christiną Aguilerą, fascynacji kabałą, fatalnemu związkowi z Kevinem Federlinem, załamaniu psychicznemu oraz walce z paparazzi, którą Britney znosiła z różnym skutkiem. Autorka kreśląc historię księżniczki popu, poświęca uwagę nie tylko skandalom i kontrowersjom towarzyszącym karierze Britney, ale też ukazuje czytelnikowi Britney-bizneswoman, a to za sprawą jej prężnie rozwijającemu się perfumeryjnemu biznesowi. Omawia też pozytywny wpływ piosenkarki na środowisko LGBTQ+ oraz organizację #FreeBritney, która miała duży wpływ na poruszenie sprawy zniesienia kurateli nad Britney, którą to kuratelę sprawował jej ojciec Jamie Spears przez trzynaście lat.

Książka napisana jest lekkim stylem, dzięki czemu czyta się ją szybko. Dodatkowo mamy wklejkę złożoną z paru barwnych fotografii Britney z początków kariery. Jennifer Otter Bickerdike przez większość książki prowadzi narrację w sposób wyważony, obiektywnie, bez oceniania, dając czytelnikowi szansę na wyrobienie własnego zdania, co jest dużym plusem.
 
Britney Spears w tej książce jawi nam się najpierw jako nastolatka spełniająca swoje marzenia o wielkiej karierze, potem kobieta sukcesu mająca na swoim koncie wiele muzycznych przebojów i prestiżowych nagród i perfumeryjny biznes. Następnie widzimy nie tylko wielką gwiazdę, ale też normalną, zwyczajną kobietę pragnącą miłości i odrobiny spokoju, w końcu matkę zmagającą się z typowymi problemami, z jakimi boryka się niejedna początkująca matka. W dodatku samotną matkę...

Biografia ta zasługuje według mnie na ocenę dobrą. Dobrze mi się ją czytało, choć trochę dziwnie to brzmi w stosunku do kilku ostatnich rozdziałów, gdyż one dotyczyły opisów kurateli. Nie, tych rozdziałów nie czyta się dobrze, a to z wiadomych względów. Bardzo źle się czyta o tym, jak zniewolono człowieka wbrew jego woli. Tym bardziej źle się to czyta, kiedy widzimy, że do tego zniewolenia doprowadziła osoba najbliższa z rodziny. I nikt z rodziny Britney przez trzynaście lat nic z tym nie robił. To jest smutne. Ta książka pod tym względem jest smutna. Bo smutnym jest fakt, że to ludzie - zwykli fani - musieli wstawić się za swoją idolką. Bo głównej mierze to wola walki, ogromna siła i determinacja tych trojga założycieli organizacji #FreeBritney doprowadziła do rozpoczęcia jakichkolwiek rozmów w sprawie [najpierw] zmiany warunków kurateli. Do tej pory nikt z najbliższych: ani matka, ani siostra ani [tym bardziej] ojciec Britney - nie zrobili nic w tej sprawie. I boli, kiedy uświadomimy sobie, że zapewne jeszcze długo niewiele w tej sprawie mogłoby się posunąć do przodu, gdyby właśnie nie kontra zbulwersowanych fanów.
 
"Nie ma nic gorszego, niż sytuacja, w której najbliżsi, którzy nigdy cię nie wspierali, nagle piszą o twojej sytuacji, jakakolwiek by ona była, i dumnie deklarują wsparcie [...]. Jak śmiecie TERAZ obnosić się z tym, jak to się TROSZCZYCIE... Czy ktoś wyciągnął do mnie rękę, gdy tonęłam??? Raz jeszcze... NIE."
(Britney Spears)

To jedna z nielicznych biografii o Britney Spears, jakie są wydane w Polsce. Dobrze napisana. Warto przeczytać, nie tylko przez wielkich fanów, myślę że każdy, kto chciałby choć odrobinę poznać historię Spears, niekoniecznie taką, jaką znamy z plotkarskich gazet, czy portali. Dla mnie lektura tej książki była też przyjemnym powrotem do moich dziecięco-młodzieńczych lat, kiedy to fascynacja Britney i wielki boom na jej piosenki była największa. Fajnie było odbyć tę podróż do przeszłości, znów poczuć klimat tamtych czasów. Oops... I Did It Again...

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/byc-britney-blaski-i-cienie-zycia-ikony.html

Pluskwiak cętkoskrzydły

Pluskwiak cętkoskrzydły - praca zbiorowa

Bohaterkami dwudziestego numerze serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" są modliszki. W numerze opisano budowę ciała tych stawonogów, występowanie na mapie świata, cykl życia, rozmnażanie, metody polowania i obrony przed wrogami. Ponadto możemy poznać kilka ciekawostek na temat modliszek.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/pluskwiak-cetkoskrzydy.html

Kwietnica orientalna

Kwietnica orientalna - praca zbiorowa

W dziewiętnastym numerze serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" przyglądamy się z bliska budowie ptaszników, czytamy o ich środowisku naturalnym, występowaniu na mapie świata członków rodziny ptasznikowatych, o ich sposobach odżywiania i głównych wrogach. Bardzo ciekawą częścią tej broszurki jest rozdział poświęcony budowie gniazd i rozmnażaniu ptaszników. Można się dowiedzieć między innymi o tym jak ciężkie życie mają samce ptaszników...

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/kwietnica-orientalna.html

Pszczoła miesierkowata

Pszczoła miesierkowata - praca zbiorowa

W osiemnastym numerze kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" znajdziemy informacje o pszczołach z rodziny miesierkowatych, między innymi o makatkach. Poznamy budowę tych pszczół, na mapie świata zobaczymy gdzie można spotkać poszczególne gatunki: miesierki, ścieski i właśnie makatki. Poznamy cykl ich życia, rozmnażanie, pożywienie ale też głównych wrogów i metody obronne tych pszczół przed atakiem wroga. Ciekawym rozdziałem jest ten, w którym pokazano przykłady miejsc, w których pszczoły miesierkowate tworzą swoje gniazda.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/05/pszczoa-miesierkowata.html

Titanic. Legacy of the World's Greatest Ocean Liner

Titanic: Legacy of the World's Greatest Ocean Liner - Susan Wels

Katastrofą najbardziej znanego liniowca interesuję się od wielu lat. Przez ten czas przeczytałam już parę książek, krótszych opracowań, bądź dłuższych - jak ostatnio ukończona ”Titanic. Nieuchronna katastrofa", albo najbardziej znana i jedna z pierwszych na ten temat ”A Night to Remeber" (w Polsce znana jako "Pamiętna noc"Waltera Lorda, czy choćby dotąd uznawana przeze mnie za jedną z najlepszych i najpiękniejszych "James Cameron's Titanic", traktująca głównie o najbardziej kasowym filmie o tej tragedii. Wiele artykułów, wiele filmów dokumentalnych, jednakże jeszcze nie spotkałam się z tak opracowaną książką, jaką niewątpliwie jest "Titanic. Legacy of the Greatest Ocean Liner".

Co takiego wyjątkowego jest w tej książce? Specyficzny klimat jaki został stworzony przez fotografie i to daje się odczuć od pierwszych stron. Już sama obwoluta robi wrażenie, gdyż jest wykonana z transparentnego papieru, dzięki czemu mamy "efekt mgły". Po ściągnięciu obwoluty naszym oczom ukazuje się wyraźny, podwodny utrzymany w błękitno-granatowych barwach widok dziobu Titanica. Dalej mamy wklejkę (zarówno wewnątrz przedniej, jak i tylnej okładki), gdzie umieszczono nazwiska pasażerów i załogi, po czym następują duże wyraźne fotografie statku w pełnej okazałości, który wypływa w swój pierwszy i - jak wiemy - jedyny rejs. Fotografie przepalatają się z rysunkami przedstawiającymi tonący statek, kadrami wraku, symulacjami komputerowymi od momentu uderzenia w górę lodową po symulacje wnętrz. I tak jest przez większość książki, gdzie tekstom towarzyszą przejmujące zdjęcia albo z dna oceanu, albo fotografie wyłowionych przedmiotów, bądź fragmentów statku. Zdjęcia te są czytelnikow "przemycone" budując niesamowitą atmosferę, ponieważ z jednej strony czytamy na przykład opisy wnętrz, czy detali, po czym widzimy fragmenty krzeseł, ławek z pokładu Titanica. Wyłowione rzeźby, posążki można porównać z fotografiami wnętrz z epoki - tych, które rekomendowały podróż statkiem na parę dni, tygodni przed jego dziewiczym rejsem. Dodatkowo możemy przyjrzeć się oryginalnym schematom statku, które były upublicznione na osiem dni przed wypłynięciem - tu mamy je w dość dobrym powiększeniu.

Początkowe rozdziały przenoszą nas w czasie do lat 1909 -1912, gdzie krótko opisano bliźniaczego Olympica i porównano oba statki. Krótko omówiono historię Olympica, jego budowy i wypłynięcia (możemy zobaczyć fotografię z budowy tego statku). Poza opisami tych statków, krótko odpowiedziano też o dwóch konkurujących ze sobą liniach żeglugowych: znanej ze słynnych luksusowych liniowców White Star Line oraz Cunard Line (odpowiedzialnego między innymi za taki statki jak: LusitaniaMauretania, czy słynna Carpathia). Przyglądamy się pierwszemu wodowaniu Titanica oraz wypłynięciu w jego dziewiczy rejs. Poznajemy sylwetkę Kapitana Smitha, najważniejszych osób powiązanych z White Star Line (jak między innymi Thomas Andrews, czy Joseph Bruce Ismay) oraz najważniejszych pasażerów (jak na przykład John Jacobs Astor, Benjamin Guggenheim, Lady Duff-Gordon i Sir Cosmo Duff-Gordon, Mrs. James Joseph Brown znana jako "Molly Brown").

Obok salonów pierwszej klasy, pięknych pokoi utrzymanych w stylu gregoriańskim, możemy podziwiać też jadalnię, palarnię, słynną salę gimnastyczną, czy też promenadę statku. Ale nawet wtedy podsuwane są nam fotografie przedmiotów codziennego użytku, bądź wyłowione z dna oceanu żyrandole. I to jest całe piękno tej książki - że czytamy o jakiejś rzeczy lub pomieszczeniu, podziwiamy zdjęcia pięknych wnętrz i przedmiotów aby za chwilę odkryć, te same przedmioty uszkodzone i skorodowane albo zachowane w całkiem dobrym stanie.

Następne rozdziały opisują pracę radiooperatorów zarówno pod kątem przychodzących ostrzeżeń o pływających lodowych masach, jak i w najbardziej kluczowym momencie tuż przed uderzeniem w górę lodową oraz po. Krótko ukazano komunikację pomiędzy statkami będącymi niedaleko Titanica późnym wieczorem 14 kwietnia.
Dalej, mamy akcję ratunkową, szok i niedowierzanie: wszak Titanic miał być niezatapialny, przekonanie pasażerów o bezpieczeństwie podróży było nie do podważenia, co najlepiej obrazują słowa jednego z pasażerów: "None of us had the slightest fear for her safety". Poza tym obserwujemy olbrzymi strach pasażerów obserwujących wstrząsający widok powolnej agonii niezatapialnego "statku marzeń". Dzieła dopełnia rozdział poświęcony odnalezieniu wraku i wspomniane kadry z głębin i jeszcze więcej fotografii przedmiotów z wraku w rozdziale na temat tych znalezisk.

Dla wielu Titanic był "statkiem marzeń", początkiem rozpoczęcia nowego życia w Ameryce. Zadziwiał i zachwycał swoimi wymiarami, poziomem luksusu i majestatyczną prezencją. Teraz też zachwyca, tylko już trochę inaczej, z innej perspektywy...
Dzisiejszej nocy z czternastego na piętnastego kwietnia mija sto dziesiąta rocznica zatonięcia Titanica. Książka, którą tu oceniam - jak mówi sam jej tytuł - ma być elementem dziedzictwa, jakie pozostało po tej katastrofie. Dziedzictwa, które ma "mówić" nie tylko przez samo opowiedzenie historii, ale też poprzez przejmujące fotografie. I mając w rękach książkę Susan Weld właśnie to można poczuć. Ta książka głośno "mowi" ciszą, którą czuć na jej kartach za każdym razem, kiedy zaglądamy w głębiny oceanu, by wciąż na nowo odkrywać majestatyczne piękno... tym razem jego wraku.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/04/titanic-legacy-od-worlds-greatest-ocean.html

Azjatycki skorpion leśny

Azjatycki skorpion leśny - praca zbiorowa

Siedemnasty numer serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" przedstawia czarne skorpiony. W numerze opisano budowę ich ciała, występowanie na mapie świata, pozostałych przedstawicieli rzędu Skorpionów, dowiemy się co nieco na temat ich odżywiania. Dodatkowo możemy przyjrzeć się zestawieniu skorupiaków o najsilniejszych szczypcach i poznać inne pajęczaki jak np. zaleszczotek, solfugę czy też znane z serii o "Harrym Potterze" amblypygi.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/04/azjatycki-skorpion-lesny.html

Kruszczyca afrykańska

Kruszczyca afrykańska - praca zbiorowa

W szesnastym numerze serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" wbrew temu, co sugeruje tytuł poruszono temat... much. Tak, te bzyczące, mniejsze lub większe owady, tak dobrze znane nam wszystkim i niezbyt pożądane w naszych domach.

W numerze poznajemy budowę ciała muchy, jej występowanie na mapie świata, inne podgatunki, rozmnażanie i rozwój, a także kilka ciekawostek. Przeczytamy też o tym, czym się żywią i jakie wyspecjalizowały metody ochrony przed wrogami. Ciekawy zbiór informacji o tych irytujących owadach.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/kruszczyca-afrykanska.html

Magazyn pielęgniarki i położnej nr 12/grudzień 2021

Magazyn pielęgniarki i położnej nr 12/grudzień 2021 - praca zbiorowa

Grudniowy numer "Magazynu pielęgniarki i położnej" pozytywnie mnie zaskoczył, gdyż znalazło się w nim sporo ciekawych artykułów także o ważnej, wartościowej tematyce. Do artykułów, na które zwróciłam największą uwagę zaliczam:

- "Nie tylko opatrunek wspiera gojenie ran. Chorzy z ranami potrzebują kompleksowej opieki w zakresie żywienia" (str. 12-13) - niedługi artykuł o tym jak ważne jest żywienie osób przewlekle chorych.
- "Bezpieczna podaż leków cytostatycznych" (str. 14-16) - interesujący artykuł, w którym mgr pielęgniarstwa Katarzyna Nojkampf opisuje zasady postępowania przy przygotowywaniu i podaży cytostatyków oraz zasady postępowania z odpadami po tego typu lekach.
- "Wykonywany zawód a choroby skóry" (str. 22-24) - ciekawy artykuł, w którym lekarz Dominik Mikiel rozmawia z mgr pielęgniarstwa Wojciechem Kapałą o wpływie środków dezynfekcyjnych oraz lateksu na skórę pracowników medycznych (i nie tylko).
- "Praca zmianowa. Dla kogo i za jaką cenę?" (str. 32-34) - artykuł, w którym dr hab. n. med. i o zdrowiu adiunkt Anna Garus-Pakowska opisuje wady pracy ns nocną zmianę.
- "Pielęgniarski profesjonalizm" (str. 35-37) - Hanna Paszko o tym jakim człowiekiem powinien/powinna być pielęgniarz/pielęgniarka. Wartościowy artykuł.
- "Praca emocjonalna - jak zarządzać emocjami w zawodach medycznych?" (str. 38-39) - artykuł Doroty Uliasz, w którym mowa o emocjach. Z wyszczególnieniem na pracę emocjonalną na poziomie płytkim i głębokim. Ważny temat.
- "Adoptować czy adaptować, ablucja czy ablacja? O wyrazach mylonych" (str. 48) - językoznawca dr hab. Tomasz Korpysz opowiada o paronimach i błędach językowych.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/magazyn-pielegniarki-i-pooznej-nr.html

Wybawiciel

Wybawiciel - Jo Nesbo, Iwona Zimnicka, Mariusz Bonaszewski
CYKL: "HARRY HOLE" (TOM 6)

Korupcja, zepsucie i Armia Zbawienia. Sprawa tajemniczego morderstwa, której rozwiązania podejmuje się Harry Hole.

"Wybawiciel" miał być wybawieniem. Odczarowaniem serii, która od pierwszego tomu jakoś nie może się odbić od dna i ma u mnie swoje lekkie wzloty i upadki. Stał się niestety kolejnym rozczarowaniem. I choć początek był obiecujący, to już dalej wkradł się chaos, który z czasem przerodził się w znużenie całą historią. Wątki z kobietami w tej części (także w osobie pani komisarz Beatte) mogłyby nie istnieć. Bardziej mnie irytują zamiast intrygować. A zakończenie? Przyszło nagle, niespodziewanie, co mnie zaskoczyło, ale nie zachwyciło. Ta część z pewnością nie zapadnie w mojej pamięci na dłużej.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/wybawiciel.html

Wszystkie kolory moich wspomnień

Wszystkie kolory moich wspomnień - Emily Smith, Agnieszka Brodzik

W książce Emily X.R. Pan porusza problem depresji. Mamy główną bohaterkę Leigh, jej rodziców i chłopaka Azela. Życie Leigh rozpada się jak domek z kart kiedy wraz z ojcem znajdują ciało jej matki. Od tego czasu dziewczyna widzi swoją matkę pod postacią pięknego, czerwonego ptaka. Co doprowadziło do tej niespodziewanej śmierci? I jak bardzo ta sytuacja odciśnie się one na dotychczasowym życiu Leigh? Tego należy dowiedzieć się z książki.
 
"Wszystkie kolory moich wspomnień" szybko się czyta, rozdziały są krótkie i bardzo krótkie (niektóre nawet na pół jednej strony), dzięki czemu wręcz się ją połyka. Śledzimy losy bohaterki z zainteresowaniem chcąc dowiedzieć się tajemnic, które odkrywamy razem z Leigh w jej kolejnych wspomnieniach. Jedyne czego mi zabrakło, to jakiejś większej intrygi rodzinnej - bo już na początku wyobraziłam sobie, że ta książka pójdzie w takim kierunku. Tylko, że ostatecznie zauważam, że nie o to chodziło w tej powieści.
 
Poza krótkimi rozdziałami, podoba mi się oznaczenie przy każdym rozdziale - piórko przy zwykłych rozdziałach, natomiast kiedy Leigh wraca do wspomnień mamy motyw dymu, gdy wraca do niedalekiej przeszłości mamy symbol klepsydry. Fajne i pomysłowe.
 
Warto zapoznać się z tym tytułem, zwłaszcza jeśli ktoś z Was interesuje się takimi tematami w literaturze, jak: smutek, przygnębienie, depresja, żałoba i jej przeżywanie oraz próby radzenia sobie w trudnej sytuacji.
 
Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/wszystkie-kolory-moich-wspomnien.html

Pająk tygrysi

Pająk tygrysi - praca zbiorowa

Piętnasty tom serii "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" wbrew pozorom nie opowiada o pająku tygrysim, gdyż temat pająków poruszony był przy drugim tomie, którego bohaterem był diabelski pająk. Tutaj natomiast omówiono termity i ich, bądź co bądź ciekawą budowę ciała. Tradycyjnie, jak przy innych numerach dowiemy się w jakim środowisku żyją i gdzie występują na mapie świata oraz jak wygląda życie w termitierze.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/pajak-tygrysi.html

Girl power. Nie odkładaj marzeń na jutro!

Girl power. Nie odkładaj marzeń na jutro! - Karolina Pisarek
Karolina Pisarek, finalistka piątej edycji programu "Top Model", napisała książkę, której nie należy traktować stricte jako biografii. Tutaj nie znajdziemy opowieści z życia modelki, fotografii małej Karolinki i tym podobnych rzeczy. Bardziej opowiada ona o swoich relacjach z rówieśnikami z lat szkolnych. Jakie te relacje były to już odsyłam do książki.
 
"Girl power. Nie odkładaj marzeń na jutro!" to poradnik lifstylowy, w którym Pisarek skupia się głównie na przekonaniu czytelnika, że praca nad sobą jest ważna w osiągnięciu spełnienia zamierzonych celów poprzez motywowanie samego siebie i tak zwane "positive thinking". Autorka pokazuje co i jak robić aby te cele osiągnąć na przykładzie samej siebie. Przy okazji opowiada o swoich początkach w modelingu, o programie "Top Model", o zazdrości zawiści koleżanek i kolegów czy też o pierwszych większych kontraktach i wyjazdach na wielkie przedsięwzięcia w świecie mody, jak na przykład Fashion Week.
 
Jedynym zgrzytem, który mi przeszkadzał w tej książce, jest fakt, iż chwilami miałam wrażenie, że znowu czytam o tym samym. Po połowie książki to wrażenie zmieniło w lekką irytację, bo ileż można czytać to samo, tylko ze zmienionym szykiem zdań? Nie da się uniknąć wrażenia, że czytamy banalnie proste stwierdzenia. To, w połączeniu z powtarzalnością może bardzo mocno zirytować bardziej wyczulonych na takie rzeczy czytelników.
Z drugiej strony jednak sporo z tych prostych porad ma w sobie wiele prawdy. Może właśnie o to chodzi, że nie dostrzegamy w życiu tego, co najbardziej oczywiste, a to właśnie te najprostsze zasady są potrzebne do tego, aby być szczęśliwym i zdrowym psychicznie.
 
Poradnik ten jest niezły. Czyta się go lekko i szybko. Można ją przeczytać w jedne wieczór. Jest ładnie wydana. Każdy większy dział jest oddzielony różową stroną, są ozdobne czcionki w tytułach. Najważniejsze porady są wyróżnione drugi raz powiększonym tekstem, różową czcionką. W książce znajdziemy też sporo fotografii Karoliny Pisarek - zarówno tych z sesji, jak i parę z prywatnego archiwum modelki.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/girl-power-nie-odkadaj-marzen-na-jutro.html

Legenda o popiołach i wrzasku

Legenda o popiołach i wrzasku - Anna Bartłomiejczyk, Marta Gajewska
CYKL: "LEGENDA O POPIOŁACH I WRZASKU (TOM 1)

Od czasu premiery "Legendy popiołów i wrzasku" obserwuję skrajne opinie i jeszcze bardziej skrajne oceny. Ci, którzy mnie znają, bądź długo już obserwują, wiedzą że staram się być obiektywna w swoich opiniach, choćbym była największą fanką autora bądź jakiejś szczególnej tematyki. Dlatego próżno szukać u mnie przesadnych gwiazdkowych "dziesiątek", "dziewiątek", a nawet "ósemek". Tak też będzie i w tym przypadku.
 
"Legenda o popiołach i wrzasku" to ciekawa opowieść, w której mamy wysoko urodzone osoby, smoki, walki o tron. Już zapowiedzi oraz sam opis z tyłu zdradza, że można się spodziewać klimatu "Gry o tron" czy "Griszy" dlatego nawet się nie czepiam do tych podobieństw (też nie ma ich tu dużo) i trochę się dziwię tym, którzy w swoich opiniach uznają to za minus dla historii, bądź zarzucają autorkom i/lub książce wtórność, powtarzalność tematyczną. Było powiedziane na początku - znaczy wiedziałam czego się spodziewać, co za tym idzie: nie widzę większego problemu.
 
Aby nie zdradzać fabuły napiszę zwięźle. W książce mamy bohaterkę o imieniu Antoinette, dwie siostry Rainę i Rose, pewnego arcyksięcia, królów, dowódców straży oraz parę innych pobocznych postaci. Mamy wartką akcję, która chwilami spowalnia aby zaraz miał być kolejny zwrot akcji. Mamy odrobinę miłości, trochę buntu, kilka zaskoczeń i zaskakujące zakończenie. Do tego mapka, przedstawiająca świat. Nie widzę powodu do tego aby przyczepiać się do historii. Moje osobiste odczucie jest takie, iż książkę czytało się dobrze, jest interesująca, przez większość lektury coś kazało mi do niej wracać i nie czułam ani zmęczenia fabułą ani irytacji.
 
Jedyną irytację jaką czułam, to ta spowodowana przez literówki, brakujące spójniki, poprzekręcane, brakujące lub dodane do wyrazów literki, których jest tu naprawdę masa. Bardzo dużo patrząc jak spora ich ilość jest już przez pierwsze 100-150 stron i dalej. A przeważnie takie rzeczy obserwuję pod koniec książki i to w dużo mniejszej ilości. Na początku trochę irytowały, z czasem bardziej, później już tylko śmieszyły (jak na przykład nowe słowo: "melodyczniejszy"). Jednakże nie biorę ich pod uwagę do ogólnej oceny książki, bo to głównie niedopatrzenie ze strony wydawnictwa - korekty i redakcji. Nieładnie, że dopuszczono do wydania książki z tak olbrzymią masą błędów. Nie krytykuję bardzo mocno, gdyż We Need Ya "miało jaja" żeby wyjaśnić powód i przeprosić - i tu akurat punkt na plus dla nich. Nie każde wydawnictwo umie przyznać się do błędu.
Skoro jesteśmy przy aspektach wydawniczych, warto wspomnieć o plusach. Książka jest ładnie wydana, w twardej oprawie. Okładka ma w sobie mrok i pewną nutę gotyckiego klimatu. Na końcu mamy czarną sklejkę z krukami. Mimo swojej objętości książka jest poręczna i lekka, toteż przyjemnie mi się ją trzymało podczas czytania (dlatego nie rozumiem zarzutów co do jej nieporęczności - w żadnym wypadku tak nie jest).
 
"Legenda o popiołach i wrzasku" nie jest ani rewelacyjna ani tym bardziej wybitna. Jest dobra i zasługuje co najmniej na sześć gwiazdek w skali dziesięciostopniowej i na trzy i pół gwiazdki w pięciostopniowej skali zagranicznego portalu Goodreads.
 
Dziwią mnie i jednocześnie śmieszą bardzo niskie oceny, zwłaszcza te, które wahają się "między jedną, a trzema gwiazdkami na portalu Lubimy Czytać. Uważam iż jest to mocno krzywdzące dla książki, która bynajmniej nie zasługuje na tak niskie noty. To samo tyczy się też zarzutom co do faktu, iż książka ta została napisana przez Youtuberki. Widzę, że z tego powodu wielu z góry założyło, że książka będzie beznadziejna. Oj, wyczuwam tu mocną nutę zawiści/zazdrości. Naprawdę nie widzę powodu do tego, aby tak bardzo pastwić się nad tym tytułem. Może by tak zamiast patrzeć przez pryzmat tego, kto napisał książkę, czy też doszukiwać się błędów graficznych na okładce (co już jest typowym czepianiem się), skupić się jednak na opowiadanej historii, która nie jest zła.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/03/legenda-o-popioach-i-wrzasku.html

Opiekunka

Opiekunka - Sheryl Browne, Jacek Żuławnik
Książka Sheryl Brown na ciekawą, wartką akcję. Jest tylko jeden mankament. I nikomu nie zaspojleruję, bo to jest w blurbie - już krótki zarys opisu każe myśleć: "ale to już było..." i pozwala domyślić się większości fabuły. Ba, pokuszę się o stwierdzenie" że zdradza to już sam tytuł w połączeniu z hasłem: thriller i wiadomo o co chodzi

Bo kojarzycie te wszystkie filmy amerykańskiej, bądź kanadyjskiej produkcji traktujące o opiekunkach do dzieci z demonicznym. charakterkiem? Mamy Marka i Melissę, czyli zgodne małżeństwo z dwójką dzieci: starszą Poppy i młodszą Evie oraz ich opiekunkę Jade. Cóż, przewidywalność fabuły jest tu największym minusem, bo rzeczywiście nie trudno domyślić się kolejnych poczynań bohaterów, zwłaszcza Jade. Nie trudno przewidzieć niektóre sytuacje. Mimo to fabuła wciąga na tyle, że chcemy wiedzieć co dalej się wydarzy, choćby dla samego potwierdzenia własnych przewidywań.

Nie jest też tak, że wszystko można przewidzieć, są rzeczy bardziej zaskakujące, choć nie ma tego wiele. Dla tych sytuacji też warto sięgnąć po tę pozycję. I dla rozrywki na wieczór, oderwania od codzienności i tym podobne, bo lektura "Opiekunki" raczej nie wniesie do Waszego życia nic, może poza kilkoma przestrogami.

Dopatrzyłam się, że Browne słabo rozwinęła wątek niejakiego Dylana, a szkoda bo ta postać ma pewien potencjał i można to było wykorzystać. Da się zauważyć nieskończenie wątków. Jakby autorka zapomniała, że coś się wydarzyło, bądź miało wydarzyć.

Nie jest to zła książka, ale też nie rewelacyjna. Jest dobra. Ma aurę tajemnicy, niektóre wątki intrygują w większej mierze, inne - te łatwe do przewidzenia - intrygują już mniej, jednakże coś każe nam siedzieć i dalej czytać.

Zakazana bakteria. Tajemnica zdrowia

Zakazana bakteria. Tajemnica zdrowia - Witold Kowalewski, Dilanyan Edward Karlenovich
Opracowanie odpowiada głównie na pytania: co to jest mikrobiom? Jakie są przyczyny i skutki zaburzeń mikrobioty jelitowej oraz co to jest "Narine"? Jakie są jego właściwości i metody podawania tego probiotyku. Poza tym znajdziemy tu odpowiedzi na pytanie co to są bakterie z rodziny Lactobacillaceae, czym się charakteryzują i jakie mają zalety.

Autorzy wymieniają wskazania i przeciwwskazania do stosowania produktów "Narine" oraz skutki uboczne wynikające z przyjmowania probiotyku. Spory rozdział poświęcono na przedstawienie wniosków z badań nad podawaniem preparatu w danej grupie kontrolnej.

W oparciu o te badania, w opracowaniu ukazano korzystny wpływ przyjmowania "Narine" w chorobach onkologicznych w antybiotykoterapii, w chorobach ginekologicznych, w leczeniu cukrzycy insulinozależnej, alergii, przy schorzeniach immunologicznych, w leczeniu zakażeń gronkowcem, w chorobach wywołanych działaniem promieni radiacyjno-termicznych, w profilaktyce pooperacyjnej, w zapaleniu pępka u noworodków, w chorobach wątroby i trzustki, w hipercholesterolemii, w chorobie refluksowej przełyku. Ponadto badania wykazały skuteczność probiotyku "Narine" w kosmetologii oraz leczeniu paradontozy.

Opracowanie. niektórych rozdziałach napisano w mało przystępny sposób. Zwłaszcza jeśli chodzi o część poświęconą ukazaniu skuteczności probiotyku poprzedzoną badaniami klinicznymi. Nie zawsze da się przeczytać te rozdziały w całości jeśli nie jest się szczególnie zainteresowanym, którymś z rozdziałów. Sądzę, że nie każdy przebrnie przez niektóre naukowe zagadnienia. Sama, nie będąc laikiem w kwestii medycznej, opuszczałam sporą część wyjaśnień, a skupiałam się bardziej na wynikach i wnioskach, aniżeli na samym opisie grup badawczych. Co nie jest oczywiście minusem dla opracowania.

Za najbardziej interesującą uznaję tą część książki, w której omówiono co to jest ta bakteria z rodziny o nazwie Lactobacillaceae oraz ogólne informacje o samym probiotyku i jego korzystnym wpływie na organizm. Choć w niektórych fragmentach miałam nieodparte wrażenie, że to czysta reklama produktu mająca pisać w samych superlatywach. Właśnie najbardziej dało się to odczuć w części dotyczącej badań.

Wielka czerwona tarczówka

Wielka czerwona tarczówka - praca zbiorowa

W czternastym numerze kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" poznajemy pluskwiaki oraz ich przedstawicieli. Przyjrzymy się ich naturalnemu środowisku, w którym najczęściej występują, poznamy ich budowę ciała, odżywianie, sposób rozmnażania i rozwój. Przeczytamy o ich największych wrogach i o tym jakie umiejętności nabyły na drodze ewolucji.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/02/wielka-czerwona-tarczowka.html

Teraz czytam

Titanic: Anatomy of a Blockbuster
Gaylyn Studlar
Posiadłość East Lynne
Mrs. Henry Wood, Mira Czarnecka
Przeczytane:: 50/748 stron
Stulecie winnnych. Początek
Ałbena Grabowska-Grzyb
Przeczytane:: 107/322 stron
Podróże po Irlandii monastycznej
Wojciech Falarski
Przeczytane:: 13/232 stron
#Polish beauty. Przewodnik naturalnego piękna dla Polek
Marta Krupińska
Przeczytane:: 62/288 stron
Vogue Polska, nr 35-36/styczeń-luty 2021
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 80/240 stron
Vogue (USA), November 2020
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 68/120 stron
Polowanie na klienta : jak nami manipulują producenci i sprzedawcy : 45 sztuczek i tricków
Andrzej Kondej
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska-Grzyb
Przeczytane:: 83/672 stron
Boży bojownicy
Andrzej Sapkowski
Przeczytane:: 128/1411 minut