Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena

Musiałam odejść. Wspomnienia żony i syna Osamy bin Ladena - Jean Sasson, Najwa bin Laden, Omar bin Laden

Książka, która pozwala czytelnikowi przybliżyć jego wiedzę o jednym z najbardziej znienawidzonym przez świat człowieku - Osamie Bin Ladenie.
A informacji tych możemy dowiedzieć się dzięki... jego najważniejszej (pierwszej) żonie oraz dzięki synowi Omarowi Bin Ladenowi, który szczegółowo przedstawia nam postać swego ojca.
Nadżwa opowiada o spotkaniu z przyszłym mężem Osamą Bin Ladenem, późniejszym małżeństwie, dzieciach i kolejnych przeprowadzkach. Wiele poświęca aktywności politycznej męża, której oddał się z dużym zaangażowaniem. Choć z wiadomych względów nie tak wiele, ile możemy dowiedzieć się o tym z rozdziałów będących zwierzeniami jego syna Omara.
Jakim mężem i ojcem był Osama Bin Laden? Jak wyglądało osobiste życie i codzienność jego i jego rodziny?
Syn Osamy wspomina tutaj głównie o życiu w coraz bardziej powiększającej się rodzinie Bin Ladenów, latach nauki szkolnej, przeprowadzkach i o tym jak one wpływały na jego życie. Bardzo dużo uwagi poświęca oczywiście swojemu ojcu ale także (jak już wspomniałam wcześniej) aktywności politycznej, która z każdym kolejnym rokiem urastała do coraz większych rozmiarów. To właśnie od niego możemy poznać wiele szczegółów, gdyż to Omar był kilka lat jego najważniejszym synem, kandydatem na następcę.
Jak rodziły się poglądy człowieka, który do dziś wzbudza skrajne emocje? Jak wyglądała jego działalność oraz działalność bojowników Al-Kaidy?
Przeczytajcie sami.

Poznajemy tu nie tylko Osamę Bin Ladena, ale także całą jego rodzinę począwszy od żon, kończąc na najmłodszych dzieciach. "Od podszewki" widzimy jak wyglądało życie terrorysty. Czy jego bliscy byli szczęśliwi? Dlaczego Nadżwa "musiała odejść"? Czy postanowienie to zrodziło się w jej głowie i kiedy zaczęła na poważnie myśleć o tym odejściu? A co na to wszystko ma do powiedzenia Omar, niegdyś członek rodziny brany przez Osamę szczególnie pod uwagę jako przyszły następca?

Książka ta uświadamia wiele rzeczy. Co najważniejsze, a co do teraz, jeszcze po przeczytaniu, wciąż "siedzi" to to, że z relacji jakie udzieliły autorce książki dwie bliskie dla Osamy osoby wynika między innymi, że nie wszyscy muzułmanie popierają przemoc, nie wszyscy pragną dżihadu i nie dla wszystkich jedynym i prawdziwym sensem życia jest nienawiść do innych ludzi nie wyznających islam.
To także książka o sile rodzinnych więzów, o tym ile może taka więź znieść, a także o ogromnej determinacji, dążeniach do wyznaczonych sobie celów. Tak dobrych, jak i złych.

Na pewno warto zapoznać się z tą historią.

 

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/01/musiaam-odejsc-wspomnienia-zony-i-syna.html