Tajemnica Titanica

Tajemnica Titanica - Ignacy Barwiński

Ta niewielkich rozmiarów książeczka mieści w sobie wiele przydatnych i interesujących informacji o jednej z najbardziej znanych morskich katastrof. Na tych 90-ciu kilku stronach znajdziemy m.in.: informacje o kapitanie statku Edwardzie J. Smith (jego kariera na wcześniejszych rejsach), a także o innych członkach załogi (w tym opis kontrowersyjnych wówczas zmianach kadrowych na niedługo przed wypłynięciem "Titanica").

Oczywiście nie mogło zabraknąć rozdziału poświęconego całemu rejsowi statku - szczegółowo opisano w nim to, co działo się w pierwszych chwilach po odbiciu od brzegu, aż do ostatnich godzin rejsu. Jest również przedstawiony krótki opis sylwetki Molly Brown (nazwanej "Niezatapialna Molly Brown").

W kolejnym z rozdziałów poznać można losy najbogatszych - zarówno tych, którzy zginęli, jak i tych, którzy przeżyli. W tym także Bruce'a Ismay'a - właściciela White Star Line - to, jak jego osoba została potraktowana po katastrofie. Jednym z intrygujących rozdziałów jest także ten, poświęcony teoriom spiskowym.

I na koniec - "pamiątki" z Titanica. Zdjęcia wydobytych z wraku przedmiotów, informacje o Jamesie Cameronie i stworzonym przez niego filmie z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio. A na ostatnich kartach książki zapoznać się można z kalendarium - gdzie, jak można zauważyć, katastrofa Titanica nie była ostatnią.

Dużym atutem książki jest to, że tak wiele przydatnych faktów zostało szczegółowo przedstawionych. Drugim plusem są fotografie zarówno samego statku, wraku, jak i portrety pasażerów pierwszej klasy i wspomnianych przedmiotów. Wśród nich można zobaczyć m.in. list miłosny napisany przez jedną z pasażerek na pokładzie statku, czy też jadłospis ułożony dla trzeciej klasy z datą 14 kwietnia...

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/02/tajemnica-titanica.html