Zakazana bakteria. Tajemnica zdrowia

Zakazana bakteria. Tajemnica zdrowia - Witold Kowalewski, Dilanyan Edward Karlenovich
Opracowanie odpowiada głównie na pytania: co to jest mikrobiom? Jakie są przyczyny i skutki zaburzeń mikrobioty jelitowej oraz co to jest "Narine"? Jakie są jego właściwości i metody podawania tego probiotyku. Poza tym znajdziemy tu odpowiedzi na pytanie co to są bakterie z rodziny Lactobacillaceae, czym się charakteryzują i jakie mają zalety.

Autorzy wymieniają wskazania i przeciwwskazania do stosowania produktów "Narine" oraz skutki uboczne wynikające z przyjmowania probiotyku. Spory rozdział poświęcono na przedstawienie wniosków z badań nad podawaniem preparatu w danej grupie kontrolnej.

W oparciu o te badania, w opracowaniu ukazano korzystny wpływ przyjmowania "Narine" w chorobach onkologicznych w antybiotykoterapii, w chorobach ginekologicznych, w leczeniu cukrzycy insulinozależnej, alergii, przy schorzeniach immunologicznych, w leczeniu zakażeń gronkowcem, w chorobach wywołanych działaniem promieni radiacyjno-termicznych, w profilaktyce pooperacyjnej, w zapaleniu pępka u noworodków, w chorobach wątroby i trzustki, w hipercholesterolemii, w chorobie refluksowej przełyku. Ponadto badania wykazały skuteczność probiotyku "Narine" w kosmetologii oraz leczeniu paradontozy.

Opracowanie. niektórych rozdziałach napisano w mało przystępny sposób. Zwłaszcza jeśli chodzi o część poświęconą ukazaniu skuteczności probiotyku poprzedzoną badaniami klinicznymi. Nie zawsze da się przeczytać te rozdziały w całości jeśli nie jest się szczególnie zainteresowanym, którymś z rozdziałów. Sądzę, że nie każdy przebrnie przez niektóre naukowe zagadnienia. Sama, nie będąc laikiem w kwestii medycznej, opuszczałam sporą część wyjaśnień, a skupiałam się bardziej na wynikach i wnioskach, aniżeli na samym opisie grup badawczych. Co nie jest oczywiście minusem dla opracowania.

Za najbardziej interesującą uznaję tą część książki, w której omówiono co to jest ta bakteria z rodziny o nazwie Lactobacillaceae oraz ogólne informacje o samym probiotyku i jego korzystnym wpływie na organizm. Choć w niektórych fragmentach miałam nieodparte wrażenie, że to czysta reklama produktu mająca pisać w samych superlatywach. Właśnie najbardziej dało się to odczuć w części dotyczącej badań.