Czarne lustro. Po drugiej stronie

Czarne lustro. Po drugej stronie - Annabel Jones, Jason Arnopp, Charlie Brooker, Michał Jóźwiak

"Czarne lustro. Po drugiej stronie" dla tych, którzy jeszcze nie znają poszczególnych filmów spokojnie może być przewodnikiem po każdym z odcinków serialu, natomiast dla fanów "Black Mirror" przyjemną dla oka "powtórką z rozgrywki". Czymś w stylu: "przeżyjmy to jeszcze raz".

 

Tym, co rzuca się w oczy już na początku obcowania z tą książką, jest fakt, iż to naprawdę ładnie wydana rzecz. Kompletnie czarna, solidnie wykonana, twarda oprawa z białym - fanom serialu dobrze znanym - napisem, gdzieniegdzie połyskująca, w innych miejscach matowa i z motywem rozbitego szkła okładka robi wrażenie.

 

Książkę rozpoczyna wstęp zapisany białymi napisami na czarnych stronach autorstwa głównych producentów serialu. Przed każdym następnym rozpoczęciem omawiania nowego sezonu mamy podobny wstęp. Czerń stron dobrze współgra z całością, dodatkowo dodając jej klimatu.

 

Mamy cztery sezony serialu, więc książka dzieli się na cztery sekcje, każda z nich jest podzielona na rozdziały zatytułowane tak jak odcinki przypisane do poszczególnych sezonów. Każdy odcinek jest podany czytelnikowi w formie zapisu luźnej rozmowy osób odpowiedzialnych za stworzenie danego odcinka. Dla ułatwienia postarano się o przedstawienie listy osób zaraz przy tytule rozdziału. Forma przekazu jest na plus, gdyż nie jest to typowy wywiad, a bardziej dialog. Dzięki temu czytelnik odnosi niekiedy wrażenie, jakby to on siedział obok rozmówców i przysłuchiwał się z boku temu, o czym rozmawiają. Atmosferę "swojskości" potęguje język, który gdzieniegdzie został wprowadzony - mające niewiele wspólnego z piękną literacką mową wulgaryzmy mogą niektórych odstraszyć. Zwłaszcza, iż twórcy niejednokrotnie nie przebierają w słowach...

 

Atutem książki są także liczne fotografie. które w większości przedstawiają kadry z poszczególnych odcinków.

Minusy: w tekście wkradło się parę literówek, ale fakt ten nie wpływa na moją ocenę ogólną.

 

Książkę polecam głównie fanom serialu. Wyjaśnia ona sporo aspektów, zdradza kulisy powstawania odcinków. Warto zapoznać się z komentarzem producentów oraz ciekawymi anegdotami z planu.

 

Opinia opublikowana na moim blogu:

https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2021/12/czarne-lustro-po-drugiej-stronie.html