#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie

#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie - Anja Rubik

Chyba nie ma takiego młodego, dorastającego nastolatka, który nie zastanawiał się nad tym wszystkim, o czym mowa w tej książce. A jest mowa między innymi na: temat dojrzewania płciowego, homoseksualizmu, masturbacji, pierwszych kontaktów seksualnych i tego jak się do nich przygotować, budowy żeńskich i męskich narządów płciowych, antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową oraz na temat praw osób młodych.

Według mnie "#sexedpl (...)" to bardzo dobra książka, zwłaszcza dla nastolatków, osób wchodzących w wiek dojrzewania. Pozwala odpowiedzieć młodej osobie na najczęściej nurtujące go pytania, których to pytań mogliby się wstydzić zadać rodzicom, rodzeństwu bądź znajomym. Odpowiedzi w książce udzielają specjaliści, lekarze, psycholodzy, a pytania i udzielane porady sformułowane są mądrze i konkretnie. Sądzę, że każdy młody człowiek znajdzie w niej porady, które rozwieją jego wątpliwości i obawy.
Także osoby będące już dawno dorosłymi, podczas czytania książki Anji Rubik nie raz pomyślą: "ile ja bym dał/dała" za taką książkę gdy te i podobne pytania wówczas nurtowały".

Podoba mi się właśnie to, że ta książka ma właśnie aspekt edukacyjno-poznawczy. Dzięki temu mogłabym polecić ją każdemu nastolatkowi. Spokojnie mogłaby być podręcznikiem w szkole czytanym na lekcjach wychowania do życia w rodzinie. Porusza tematy bardzo istotne. I nie mam tutaj na myśli jedynie samego tematu inicjacji seksualnej i seksu samego w sobie, czy tego jak właściwie założyć prezerwatywę, ale też wszelkie problemy wieku dojrzewania, aż po zagadnienie złego dotyku oraz temat, który wciąż jest tabu w naszym kraju - homoseksualizm (i to, jak ważna jest tolerancja wobec inności i jej akceptacja, zwłaszcza wśród osób młodych, które dopiero wchodzą w świat miłości i erotyki), bądź tak ważne tematy jak: gdzie szukać pomocy jeśli np. nastolatek jej potrzebuje a nie może liczyć na pomoc bliskich? I gdzie się zwrócić "dalej" w przypadku, jeśli pewne organy tej pomocy odmówią.

Dobrze, że na rynku pojawiło się takie kompendium wiedzy o dojrzewaniu i seksie w pigułce. Uważam, że taka książka była i jest potrzebna. Tym bardziej kiedy widzę, że oprócz oczywistego (od razu narzucającego się) tematu seksu, znajdują się tu również zagadnienia takie jak choćby profilaktyka raka piersi, czy też problemy zdrowotne dotyczące męskich narządów płciowych.
Mogę stwierdzić, że (zresztą wbrew reklamowemu hasłu: "Zapomnijcie o "Sztuce kochania". Pora na "#sexedpl"), ta książka może być dobrym wstępem do wspomnianej właśnie "Sztuki kochania" Wisłockiej (jako lektury uzupełniającej).

Jedynym minusem jaki zauważyłam są literówki (dość liczne zwłaszcza na początku książki). Poza tym dostrzegam więcej plusów.

Chapeu bas dla Anji Rubik za akcję #sexedpl i za podręcznik, którego niestety nie było te niemal 20 lat temu, a który na pewno byłby niezbędny choćby na niewiele wówczas wnoszących tzw. lekcjach "wychowania seksualnego".

Opinia opublikowana na moim blogu: 
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2021/12/sexedpl-rozmowy-anji-rubik-o.html