Beyoncé. Nieoficjalna biografia

Beyoncé. Nieoficjalna biografia - Caroline Corcoran

"Beyoncé. Nieoficjalna biografia" to zbiór krótkich informacji, które dla laików będą może wyczerpujące. Ci którzy wiedzą już "coś nie coś" o tej piosenkarce (albo już są po lekturze książki "Crazy In Love - biografia Beyoncé Knowles") - dla nich teksty zawarte tutaj nie będą wystarczające. Bo większość tego już była. Dlatego będąc obiektywną muszę stwierdzić, że pod względem treści jest średnio. Informacje (zwłaszcza z początku książki) sprawiają wrażenie skrótowych. Dlatego sądzę, iż osoby nie będące bardzo dobrze zaznajomione z twórczością Beyoncé będą usatysfakcjonowane. Ta książka może być dla nich dobrym wstępem przed lekturą wcześniej wspomnianej biografii Daryl'a Easlea.

Książka ma jedynie 128 stron i większą jej część obejmują zdjęcia. Jest ładnie wydana, w twardej oprawie. Fotografie są wydrukowane na "śliskim" papierze - i to dobrze bo przynajmniej zdjęcia bardzo ładnie wyglądają. Uważam, że to ważny aspekt w przypadku książek z dużą ilością fotografii, aby były wydrukowane na lepszym papierze.

Jeśli chodzi o treść książki mamy tu między innymi:
- informacje o tym kim jest Beyoncé, jaką jest osobą i jakie są jej poglądy,
- jakie czerpie inspiracje, na kim się wzoruje bądź wzorowała w przeszłości,
- krótko na temat jej dzieciństwa,
- spora część poświęcona początkom kariery w zespole "Destiny's Child",
- rozpoczęcie kariery solowej, kariera aktorska, wydanie płyt "Dangerously In Love", "B'Day", "I Am... Sasha Fierce", a także "4",
- życie prywatne (między innymi w oparciu o film dokumentalny "Life Is But a Dream"), związek z Jay'em-Z, narodziny córki etc.,
- aktywność humanitarną i przyjaźń Beyoncé i jej męża z prezydencką parą Barackiem i Michelle Obamą.

Dodatkowo książka zawiera na końcu spis wszystkich singli Beyoncé (do roku 2011), nagród, występów koncertowych etc.

To, czego ja się z tej biografii dowiedziałam to przede wszystkim fragmenty o muzycznych inspiracjach Beyoncé (szczególnie te, którymi się posiłkowała przy pracy nad płytą "4"). Wcześniej albo gdzieś mi to umknęło, albo takiej wzmianki nie było wcale. A jeśli była, to tych inspiracji muzycznych nie było dużo. Przy okazji mogłam poznać wykonawców i zespoły, z których twórczością lubi się identyfikować jedna z moich ulubionych piosenkarek.

Książka ta jest głównie albumem z pięknymi fotografiami, opatrzoną dłuższą wypowiedzią na temat Beyoncé. Uważam, że jest dobrym uzupełnieniem do biografii "Crazy In Love (...)" przez wzgląd na dużą liczbę bardzo ładnych zdjęć oraz kilka dodatkowych informacji, które w tamtej biografii nie zostały wzięte pod uwagę.

Oceniam jaką dobrą i polecam szczególnie fanom piosenkarki.

 

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/01/beyonce-nieoficjalna-biografia.html