Udław się

Udław się - Chuck Palahniuk, Robert Ginalski

Victor Mancini. Mężczyzna, który ma chorą matkę. Lubi oddawać się kompulsywnym zachowaniom seksualnym - jest seksoholikiem. Jego partnerki to także seksoholiczki, przeważnie więźniarki - bo takie są lepsze, gdyż nie trzeba się z nimi wiązać - wiadomo, że za chwilę wrócą z przepustki z powrotem do celi.
Victor przechodzi właśnie program dwunastu kroków uzależnienia od seksu. I utknął na czwartym , w którym ma spisać wszystkie swoje przewinienia.
Życie bohatera jest poniekąd oparte na kłamstwie. Victor udaje osiemnastowiecznego służącego, odgrywa kogoś kim nie jest przed matką, i w rozmowach z nią zawsze udziela jej odpowiedzi na pytania tak, jak ona chciałaby je usłyszeć.
Ponadto mężczyzna dowiaduje się o wielkiej tajemnicy matki opisanej w jej czerwonym notesie (ale niestety w języku włoskim), sądzi, że tam znajdzie odpowiedź na pytania, które go dręczą (między innymi na pytanie kim jest?). Pomaga mu w tym lekarka zakładu, w którym leczy się jego matka - Paige Marshall...

W rezultacie czytamy o seksoholiku, który nie może zerwać z nałogiem, dławi się w restauracjach po to, by zrobić z obcej osoby bohatera i przy okazji na tym zarobić. Czytamy także o jego kumplu z mitingów dla seksoholików - Denny'm, który przynosi do domu po kilka kamieni dziennie, za każdym razem gdy chce się masturbować. Denny coraz bardziej zawala dom kamieniami (kamienie są dosłownie wszędzie razem z lodówką).
Jednym z zajęć Victora jest pisanie listów dziękczynnych i sumowanie czeków od "bohaterów" z restauracji. Tak... wśród tych walających się wszędzie kamieni. I kiedy tak czytamy o tych dwóch mężczyznach (pod koniec książki głównie o Victorze i o Denny'm) na myśl przychodzi: "Ale dziwaki!" Z drugiej strony to dziwaki z problemami, którym nie są w stanie sprostać... A Denny wtaczający ciężki kamień do domu (czy też wnoszącym po kilka ciężkich kamieni) kojarzy mi się z Denny'm, nie mogącym poradzić sobie z jego problemem seksoholizmu.

Czy Victor poradzi sobie z problemem seksoholizmu i uda mu się przejść czwarty krok? Jak długo będzie oszukiwał ludzi w restauracjach? Kim tak naprawdę jest Victor Mancini? Kim jest jego matka? I kim jest kobieta, w której Victor się zakochuje - lekarka Paige Marshall?
Tego nie zdradzę, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, odwołuje do książki.

Książka Palchniuka jest kontrowersyjna, może wzbudzić niesmak u osób zbyt pruderyjnych dlatego jeśli miałabym ją polecać to owszem: polecam, ale nie osobom, które nie lubią czytać o seksie. Bo tutaj nie znajdą ani pięknej, romantycznej miłości, ani ślicznych, czułych słówek. Tutaj można spotkać się z "miłością" w słowach nieprzebierających w środkach.

Ogólnie książka jest interesująca. Niektóre rozdziały nużą, ale po chwili opowieść wciąga. W połowie tempo zwalnia. Jednak warto doczytać ją do końca, gdzie wyjaśnia się wiele tajemnic, o których istnieniu nie miało się pojęcia na początku książki.