Perskie dziewczyny

Perskie dziewczyny - Nahid Rachlin

Opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Świat muzułmański. Kobiety, które nie mają swoich praw, mężczyźni, którym wolno wszystko oraz irańska władza "trzymająca obywateli w ryzach". Tak można by w skrócie opisać tą książkę.

Nahid opowiada swoją historię przywołując we wspomnieniach między innymi wczesne lata dzieciństwa. Wychowuje ją ciotka Marjam (siostra jej biologicznej matki Mohtaram). Wszystko układa się dobrze do pewnego czasu...
Kiedy Nahid zostaje odebrana wychowującej ją Marjam, popada w osamotnienie, odczuwa odrzucenie i niechęć do swojej prawdziwej rodziny. Nie nawiązuje dobrych relacji z jedną z sióstr - Maniże - która uprzykrza jej życie. Z pomocą Nahid przychodzi jej starsza siostra Pari. Dziewczyny zaprzyjaźniają się. Tym większy jest ból Nahid, kiedy Pari wychodzi za mąż i się wyprowadza. Mogą jedynie korespondować ze sobą w tajemnicy. Jednak listy nie zastąpią dziewczynie siostry i przyjaciółki zarazem. Nahid długo nie może pogodzić się z faktem, że Pari zrezygnowała ze swoich marzeń i wyszła za mąż za niekochanego mężczyznę. Po latach Nahid wyjeżdża za granicę i tam poznaje mężczyznę, za którego wychodzi za mąż.

Jakie losy czekają siostry Nahid, Pari i Maniże (ale również Mohtaram i Marjam)? Czy kobiety znajdą wspólny język? Czy znajdą w sobie siłę aby wybaczyć sobie dawne spory? Odpowiedzi na te pytania w książce.

Książka ta ukazuje zniewolenie kobiet, ich nieszczęśliwe życie u boku mężów, których wybrali im rodzice. Ich poczucie bezużyteczności. Mężczyźni traktują je oschle, kobiety nie są dla nich niczym innym, jak tylko maszynkami do rodzenia dzieci i gospodyniami domowymi skaczącymi wkoło nich i wedle ich życzenia. Tłem wydarzeń są polityczne represje i prześladowania w Iranie. Wojna i związane z nią straty.
Cała historia podzielona jest na trzy części: pierwsza "Perskie dziewczyny", druga "Ameryka" i trzecia "Kraina klejnotów".

Minusem tej książki mogą być opisy politycznych spraw, szczególnie zamieszek w Iranie (w trzeciej części). Poza tym książka jest niezła.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/02/perskie-dziewczyny.html