Lekarz domowy

Lekarz domowy. Rodzinny poradnik medyczny - Tony Smith

Pierwsze strony tego poradnika to krótka część zatytułowana "Ciało człowieka" i jest to (według mnie) jedna z lepszych części w tej książce. W dziale tym, oprócz informacji na temat rozwoju człowieka (od pierwszych jego chwil w łonie matki do czasu pokwitania), znajdziemy również sporo ciekawych informacji dotyczących poszczególnych części ciała. Zamieszczone w tej części szczegółowe i barwne ryciny, schematy oraz fotografie są dodatkowym atutem.

Najbardziej obszerną część poradnika stanowią diagramy. Są one głównym celem tej książki - mają za zadanie ułatwić nam postawienie właściwej diagnozy dzięki odpowiadaniu na pytania i podążaniu za odpowiednimi strzałkami. Wszystkie diagramy podzielone są na cztery działy:
- dział pierwszy dziecięcy (kolejno: niemowlęta, dzieci starsze i nastolatki),
- dział drugi dotyczący ogólnych problemów medycznych występujących zarówno u mężczyzn jak i u kobiet,
- dział trzeci: dotyczący specyficznych dolegliwości mężczyzn,
- dział czwarty dotyczący specyficznych dolegliwości kobiet.

Na końcu książki znajduje się część zatytułowana "Potrzebne informacje". Znajdziemy tu między innymi zasady udzielania pierwszej pomocy i przydatne tabele.

Plusem tej książki (oprócz części informacyjnych na temat rozwoju dziecka i zasad pierwszej pomocy) są domowe sposoby radzenia sobie z danym problemem zdrowotnym oraz przydatne porady dotyczące danej jednostki chorobowej.
Kolejny plus to barwne strony części z diagramami dopasowane do danego działu oraz ponumerowanie każdej jednostki chorobowej. Zarówno kolorowe strony jak i numer danego problemu zdrowotnego ułatwiają szukanie (szczególnie gdy wynikiem diagnozy jest odsyłacz z samym numerem zamiast powtórzonego opisu czegoś, co było omówione wcześniej lub będzie omówione kilkanaście kartek dalej).

Minusem jest z pewnością fakt, iż niekiedy nie można ustalić rzetelnej diagnozy na podstawie tych diagramów. Drugim minusem są niektóre rozwiązania problemów opierające się na elementarnych działaniach.