Kopciuszek

Kopciuszek - autor nieznany

CYKL: "NAJSŁYNNIEJSZE BAJKI" (TOM 5)

Jeszcze jedna popularna baśń, znana wszystkim dzieciom i dorosłym. Tutaj jednak różni się niektórymi sytuacjami.
Historia o biednej dziewczynie, której zmarła matka, a ukochany ojciec poślubił kobietę z dwoma córkami. Macocha jest dla niej bardzo zła, a siostry uprzykrzają jej życie na każdym kroku. Kopciuszek zajmuje się gospodarstwem, chodzi w wytartych ubraniach, nie ma nawet własnego łóżka i śpi przed kominkiem. Pewnego dnia ojciec dziewczyny wyrusza w podróż. Złe siostry życzą sobie klejnotów i pięknych ubrań z podróży. Skromny Kopciuszek chce tylko by ojciec przywiózł jej gałązkę pięknego krzewu, którą później sadzi na grobie mamy. Kopciuszek podlewa gałązkę łzami ubolewając nad swoim marnym losem. Z gałązki wyrasta piękny krzew.
Pewnego dnia król ogłasza huczne przyjęcie w królestwie, podczas którego książę wybierze sobie piękną pannę z zamiarem poślubienia jej. Złe siostry wraz z macochą wybierają się na bal. Kopciuszkowi jednak zakazują. Rozsypują soczewicę i każą jej pozbierać wszystko do miski, wtedy będzie mogła pójść na bal. W jej nieszczęściu pomagają jej przyjaciele - gołębie. Swój wkład w pomoc ma też piękny krzak rosnący na grobie mamy...

Ta wersja nieco się różni od tej, która jest przeważnie opowiadana. Mimo to, nie zmienia się przesłanie tej baśni mówiące, że zło nigdy nie zwycięża, jedynie dobrocią i skromnością możemy sprawić, że nasze życie się odmieni.
W tej wersji mamy też morał, że skromność jest ważną cechą. Czasami ważniejsze od klejnotów i pięknych ubrań jest posiadanie czegoś niepozornego, lecz cennego indywidualnie dla każdego z nas.