Booka

Miłośniczka dobrych książek, filmów i muzycznych dźwięków (jazz, blues, R&B, soul, rock, progressive rock, rock 'n' roll).

Zainteresowanych zapraszam do obserwowania mojego profilu.

 

Siostry krwi

Siostry krwi - Graham Masterton, Grzegorz Kołodziejczyk, Roch Siemianowski

CYKL: "KATIE MAGUIRE" (TOM 5)

Piąty tom cyklu. Tym razem w irlandzkim mieście Cork dochodzi do zbrodni dokonywanych na siostrach zakonnych. Masterton powraca do motywu zemsty ukazując zbrodnie, których podwaliny mają miejsce w tajemnicy sprzed dziesiątków lat.

Ciekawy temat, trochę przypominający ten z tomu drugiego "Upadłe anioły", gdzie również na podwalinach zemsty ginęli księża. "Smaczku" tej części cyklu, dodaje tajemnica sięgająca kilkudziesięciu lat. Wysłuchałam tej części z zainteresowaniem, choć chwilami niektóre sytuacje i czyny wydają się być dziwne (zwłaszcza kiedy już ma się pewność kim jest morderca).

Rozczarowaniem natomiast jest zakończenie. I patrząc na poprzednie części można stwierdzić, że Masterton w owym cyklu wziął sobie na cel aby wszystkie kończyły się właśnie tak, jak się kończą.

Uznani za zmarłych

Uznani za zmarłych - Graham Masterton

CYKL: "KATIE MAGUIRE" (TOM 4)

 

Katie Maguire zajmuje się zagadkowym morderstwem piekarza, którego głowę znaleziono upieczoną w torcie weselnym. Intrygująco zapowiadający się początek, zapowiada ciekawy tom. Wówczas z czasem na "scenę wkraczają" Arcykrólowie Irlandii...

 

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich tomów, w czwartym nie dopatrzyłam się motywu zemsty jako takiego. Interesująco zrobiło się około czterdziestego trzeciego rozdziału (na pięćdziesiąt wszystkich), kiedy to Katie rozmawia ze swoim ojcem o przeszłości...

 

Życie prywatne Pani Nadkomisarz Maguire gmatwa się coraz to bardziej, a ja zabieram się za tom piąty, z nadzieją na ciekawszą zagadkę kryminalną.

Czerwone światło hańby

Czerwone światło hańby - Graham Masterton, Grzegorz Kołodziejczyk, Roch Siemianowski

CYKL: "KATIE MAGUIRE" (TOM 3)

W trzecim tomie z cyklu, nadkomisarz Katie Maguire musi zmierzyć się z seryjnym mordercą mężczyzn, którzy parają się profesją sutenera.

Początek trzeciego tomu jest ciekawy, z czasem jednak - gdy pojawiają się kolejne ofiary - książka staje się przewidywalna. Zakończenie jest średnie. Spodziewałam się, zwłaszcza po interesującym początku, że ta część będzie przynajmniej tak dobra, jak pierwszy tom. Jednak poziomem dorównuje drugiej części przygód nadkomisarz Maguire.

Tak, jak poprzednie części wysłuchałam w formie audiobooka. Jest to przeciętny kryminał o przewidywalnej fabule, stylem i konwencją przypominający dwie poprzednie. Nienajgorszy, choć oczekiwania wobec tego tytułu były większe.

Barbie. The Icon

Barbie. The Icon - Massimiliano Capella

Massimiliano Capella stworzył książkę "Barbie. The Icon", którą śmiało można określić jako ciekawe kompendium wiedzy o najsłynniejszej lalce świata. Jest zbiorem faktów "w pigułce", także dzięki dodaniu kalendarium (gdzie uwzględniono najważniejsze daty) oraz liczne ciekawostki.

Książkę rozpoczyna krótki przegląd najważniejszych zmian, jakie zachodziły w czasie kolejnych ewolucji Barbie. I tak, począwszy od 1959 roku i narodzin pierwszego modelu "Teen-Age Fashion Model Barbie Doll", poprzez kolejne, jakimi były:
- "Brunette Bubblecut Barbie Doll" (1962),
- "Miss Barbie Doll" (1964),
- "Twist 'n' Turn Barbie Doll" (1967) - będąca pierwszą lalką ze skrętną talią,
- "Malibu Barbie Doll" (1971),
- "Superstar Barbie Doll" (1977),
- "Rocker Barbie Doll" (1986),
- "Totally Hair Barbie Doll" (1992),
- "Generation Girl Barbie Doll" (1999),
- "Jewel Girl Barbie Doll" (2000),
- "Fashionistas Barbie Doll" (2010),
- "Fashionistas Curvy Barbie Doll" (2016).

W dalszej części książki mamy grupę tematyczną, gdzie omówiono powyższe serie lalek i wzbogacono je o ukazanie wielu innych wychodzących kolejno w tych latach typów i podtypów lalek. Mamy więc rozdziały zatytułowane kolejnymi latami: "Lata sześćdziesiąte", "Lata siedemdziesiąte" i tak dalej aż do rozdziału "Nowe milenium". Grupa zawierająca te rozdziały najlepiej pokazuje ponadczasowość lalki Barbie, a dzięki umieszczeniu informacji dotyczących ważnych wydarzeń na świecie, akcji społecznych i charytatywnych - czytelnik może udać się w podróż w czasie przez kolejne dziesięciolecia. To tutaj najlepiej widać jak wyglądała ewolucja lalki, jej stylu, sylwetki, wyglądu na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat. Tu też można zauważyć, że Barbie jest inspiracją, odzwierciedleniem estetycznych i kulturowych przeobrażeń na świecie.

Czytelnik może przyjrzeć się poszczególnym słynnym sukniom Barbie (suknia "Spotlight", "Red Flare", "Black Magic Ensemble", oraz suknie inspirowane malarstwem w serii lalek "Barbie Artist Doll" - czyli "Water Lily" (Monet), "Sunflower" (Van Gogh) i "Reflections of Light" (Renoir).
Omówiono też słynne typy kreacji Barbie: między innymi kreacja "Intrigue", "Jump Into Lace", "Evening Splendor", "Roman Holiday", "Gay Parisienne", "Easter Parade", "Plantation Belle", "Sweater Girl", "Enchanted Evening" i garsonka "Commuter Set". Są to kreacje, które były inspirowane kulturą i stylem obecnym w realnym świecie, a także projekty dla trzech kolekcjonerskich typów Barbie wykonane przez słynnych, topowych kreatorów mody: Escada, Ralph Lauren i Calvin Klein.

Już w tej grupie zaczęto omawiać po krótce poszczególne ważne w historii Barbie serie, między innymi:
- serię lalek "Hollywood Legends" (i inaugurującą ją Barbie Scarlett O'Hara-Vivien Leigh),
- serię lalek "Silkstone Barbie Dolls" nawiązujące makijażem, rysami twarzy i elegancją do modelu "Teen-Age Fashion Model" - pierwszej lalki z 1959 roku
- serię "Dolls of the World Collection", gdzie Barbie występuje w wielu odmianach rasowych wraz z charakterystycznym dla danej grupy etnicznej/danego kraju strojami,
- serię "Barbie and the Rockers",
- serię "My Scene Barbie" z nieproporcjonalnie dużą głową w stosunku do reszty ciała i dużymi stopami,
- serię "Barbie &Co.",
- serię "Fashion Fever Barbie",
- serię "Barbie Basics".

Następna grupa tematyczna "Barbara Millicent Roberts", to rozdziały poświęcone historii narodzin pierwszej lalki Barbie, przedstawienie postaci jej pomysłodawczyni Ruth Handler. To tu znajdziemy interesujące ciekawostki, ważne daty i ukazanie "Barbie w liczbach". Dowiemy się, komu zawdzięcza swoje imię Barbie oraz jak powstała firma Mattel i skąd wziął się pomysł na nazwę firmy.

W następnej grupie - "Ikona stylu", Autor omawia styl Barbie w poszczególnych seriach, jej garderobę, uczesanie i tym podobne, wskazując tym samym na różnice w każdej następnej serii. A także przedstawia ważne kolekcje Barbie: kolekcje lalek "Bob Mackie" i "Byron Lars".
Także tutaj znajdziemy rozdział poświęcony krótkiemu pokazaniu jak wygląda proces produkcyjny potrzebny do stworzenia Barbie, a także rozdział "Rodzina", gdzie mamy więcej informacji na temat Kena oraz sióstr, przyjaciół i zwierząt Barbie.
Rozdział "Kariera" jest szybkim przeglądem wszystkich zawodów Barbie.

W ostatniej grupie, zatytułowanej "Forever Superstar" możemy przyjrzeć się kolejnym wcieleniom Barbie, do których stworzenia przyczyniły się: kino (na przykład Barbie Bella ze "Zmierzchu"), znane celebrities ze świata muzyki (Barbie Jennifer Lopez, Cher lub Diana Ross), ważne postacie historyczne (Kleopatra, Margaret Thtacher).

Książka ma sporo plusów. Od strony technicznej: dobrej jakości papier (wewnątrz), twarda oprawa i duży format książki - dodają ogólnego dobrego wrażenia. Od strony wizualnej: ogromną zaletą są ładne, barwne, wyraziste zdjęcia.
Od strony merytorycznej: niewątpliwie książka jest bardzo dobrym ukazaniem tej kultowej już lalki jako zabawki ponadczasowej, ikony stylu.

Jednakże, pomimo moich zachwytów i wysokiej ocenie ogólnej, dopatrzyłam się minusów. Pierwszy i najistotniejszy to fakt, iż w tekście występują dość liczne powtórzenia tych samych zagadnień, które już wcześniej wspomniano (i to nie raz, a kilka razy o tym samym). O ile jest to zrozumiałe po pierwszym ukazaniu ogólnym tematu, kiedy w dalszej części książki Autor poszerza o bardziej szczegółowe zagadnienia, o tyle irytujące jest to w momencie, gdy czytelnik pod koniec książki uświadamia sobie, że właśnie "n-ty" raz czyta o tym samym.
Drugi minus: brak lakierowanej okładki, zamiast tego okładka jest wykonana z papieru, który może łatwo się pobrudzić.

"Barbie. The Icon" uznaję jako tytuł bardzo dobry i wędruje na listę książek ulubionych. Myślę, że nie raz jeszcze do niej wrócę, choćby dla fotografii, bądź aby przyjrzeć się poszczególnym seriom Barbie.

Polecam.

Woła mnie ciemność

Woła mnie ciemność - Agata Suchocka

CYKL: "DAJĘ CI WIECZNOŚĆ" (TOM 1)

"Woła mnie ciemność" to podobno horror o wampirach homoseksualistach. Bogaty w tajemnice i erotyczne opisy. Tychże opisów tak dużo nie ma. Brutalności charakterystycznej dla horroru nie dopatrzyłam się. Raczej jest to kiepski thriller o przewidywalnej fabule, dla miłośników literatury LGBT.

Książkę wysłuchałam w formie audiobooka i może i lepiej, bo nie wiem czy bym tak szybko przeczytała normalny tekst, gdzie w kółko są te same powtarzające się schematy, natomiast główna tajemnica szybko przestaje szokować. Nie czuję się zawiedziona, bo też nie miałam większych oczekiwań po tym tytule.
Książka ani ziębi, ani grzeje.

Morderstwo w Orient Expressie

Morderstwo w Orient Expressie - Agatha Christie

CYKL: "HERCULES POIROT" (TOM 9)

Kryminały Agathy Christie poznaję od paru lat, jednakże wciąż nieznanym był mi klasyk jej autorstwa. Obawiałam się, że książka może mnie albo bardzo zawieźć, albo tak bardzo mi się spodobać, że już na każdą następną będę patrzeć inaczej. Jak się okazuje, po zapoznaniu się z treścią "Morderstwa w Orient Expressie", ta druga opcja raczej mi nie grozi...

Skąd taka ocena? Przez ostatni rozdział z wyjaśnieniem zagadki, które mnie rozczarowało. Bo do czasu poznania ostatecznych przemyśleń Poirota i jego końcowych wyjaśnień, ta książka jawiła mi się jako dobra. Autorka jednak wszystko mi zaburzyła na koniec. Nie ma sensu rozpisywać się w szczegółach, trzeba tego doświadczyć samemu i albo też się zawieźć albo nie - zależy od indywidualnego podejścia czytelnika. Ja się tym rozwiązaniem zagadki i takim potraktowaniem końcowym całej sprawy mocno zawiodłam, co miało wpływ na końcową ocenę. A szkoda, bo Christie nakreśliła ciekawe postaci o intrygujących osobowościach. Widać było, że w jakimś kierunku to zmierza. Czytałam ze sporym zainteresowaniem, chcąc jak najszybciej dowiedzieć się tego najważniejszego - kto zabił? I... no właśnie. I tu mi Autorka popsuła zabawę.

Szczerze, takie stanowisko końcowe Poirota dziwi mnie tak bardzo, jak fakt, że teraz nie do końca rozumiem na czym polega fenomen tego tytułu. Ostatecznie, cieszę się, że jednak nie sięgałam po ten jeden z najsłynniejszych - o ile nie najsłynniejszy kryminał Christie, a zamiast tego przeczytałam parę innych - o wiele ciekawszych, lepszych, z lepszymi zakończeniami. Inaczej, pewnie bym się mogła zrazić do Autorki. Dlatego też, gdyby zapytano mnie czy warto rozpocząć przygodę z Agathą Christie od "Morderstwa w Orient Expressie", odpowiedziałabym: "Nie, odpuść sobie ten tytuł i zostaw na czas, gdy poznasz coś bardziej wartościowego".

Mokradełko

Mokradełko - Katarzyna Surmiak-Domańska
"Mokradełko" odpowiada historię Halszki Opfer - autorki autobiografii "Kato-tata" - z perspektywy bliskich jej osób, znajomych, sąsiadów. Jakie zdanie mają wszyscy ci ludzie o samej Halszce i o tym co jej się przydarzyło? Czy wszyscy jej współczują? I jakie jest stanowisko jej matki, którą Halszka także opisywała w swojej książce? Na te i inne pytania odpowiedź w książce Katarzyny Surmiak-Domańskiej.

Reportaż ten nie jest słodką laurką, to bardziej gorzka opowieść. Czyta się go szybko, nie zawsze dobrze - ale to tylko ze względu na temat. Czytałam ją znając już "Kato-tatę", więc "Mokradełko" nie jest niczym nowym. Nie jest też książką, której przeczytanie wyjaśni w całości historię Halszki czytelnikowi, który nie zna tej autobiografii. Może za to skłonić do sięgnięcia po "Kato-tatę" jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej.

Reportaż uznaję za dobry i przyznaję odpowiadające temu gwiazdki, gdyż nie nazwałabym go przeciętnym - bardziej "niezłym". Kto wie? Może mam takie odczucia, ze względu na fakt, iż znam już treść autobiografii?

Zadania ochrony zdrowia w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Aspekty prawne i psychologiczne

Zadania ochrony zdrowia w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Aspekty prawne i psychologiczne - praca zbiorowa

Niniejsza broszura podejmuje temat przemocy. Z niej czytelnik dowie się między innymi:
- czym jest przemoc w rodzinie?
- jakie są poszczególne formy i fazy przemocy?
- jakie są symptomy świadczące o przemocy w rodzinie?
- jaka jest rola ochrony zdrowia i jakie pełni ona zadania by przeciwdziałać przemocy?
- czym jest i jak wygląda otworzenie procedury "Niebieskie karty"?
- jak powinien i jak nie powinien wyglądać kontakt z osobą doznającą przemocy?
- jakie są najczęstsze błędy w kontakcie z osobą doznającą przemocy i jak je niwelować?

 

Krótka broszura, napisana zwięzłym, zrozumiałym językiem, w której zamieszczono zapisy prawne.
Polecam zwłaszcza studentom medycyny oraz studiów resocjalizacyjnych.

Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia

Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia - Carl Rollyson, Rychlik Magdalena

Nie do końca rozumiem zachwyty nad tą książką. Tytuł sugeruje, że poznamy ostatnie dni życia Poetki. I owszem są fragmenty temu poświęcone. Gdyby wyjąć je wszystkie wyszłaby kilkunasto stronicowa broszura, a gdyby streścić mógłby być artykuł w magazynie. Tymczasem mamy książkę, która jest próbą odpowiedzi na pytanie jak wyglądały ostatnie dni Sylvii Plath (o czym najwięcej pod koniec książki) oraz co skłoniło tę kobietę do targnięcia się na swoje życie (co czytelnik poznaje w kilku pierwszych rozdziałach).

A reszta? Reszta, to wywody na temat męża Plath - Teda Hughesa, jej kochanek (niekiedy każdej jednej po kolei), jej psychoterapeutki, siostry męża, i tak dalej, i tak dalej...
Wywody nudne, którym w wielu rozdziałach można było poświęcić mniej miejsca na rzecz właściwej treści - Sylvii, jej życia, problemów, psychiki, powodów jej czynu i tym podobnych. Tego tu mamy jak na lekarstwo.

Dodatkowym minusem są tu liczne odniesienia do twórczości Plath i twórczości jej męża oraz próba wyjaśnienia tego jak ta twórczość tłumaczy wydarzenia faktyczne... W porządku, tylko że autor książki rozwodzi się nad tym w paru rozdziałach - i nie zaliczam tych fragmentów do interesujących.

Owszem, Rollyson wykonał dobrą robotę, co widać po spisie źródeł, którymi się posiłkował a mimo to czytało mi się to wszytko bardzo opornie.

Jeśli komuś pasuje forma i styl wypowiedzi (ciężko się czyta niektóre fragmenty przez użyty tu język); jeśli komuś nie przeszkadza, że w książce o Plath w większości czytamy o wszystkim innym dookoła - to super. Jeśli czytelnik liczy na ciekawą opowieść o Plath, jej życiu i chce spróbować zrozumieć Poetkę to nie polecam. Lepiej uruchomić wyobraźnię i złapać za jej "Dzienniki".

Upadłe anioły

Upadłe anioły - Graham Masterton

CYKL: "KATIE MAGUIRE" (TOM 2)

 

Po dobrym pierwszym tomie z cyklu "Katie Maguire" zapragnęłam poznać dalsze kryminalne zagadki Pani komisarz z irlandzkiego miasteczka Corke. Jakież było moje zdumienie, kiedy okazało się, że drugi tom w żadnym wypadku nie dorównuje temu pierwszemu. Moje czytelnicze zmysły znacznie ostudził o wiele niższy poziom jaki Masterton mi zaserwował. Początkowe rozdziały nie zwiastowały niczego złego. Przeciwnie - już przy pierwszym morderstwie powieść zaczęła nabierać rumieńców, jednakże później przyszły problemy samej pani komisarz - zarówno te sercowe, jak i rodzinne, które dla mnie stały się nieco irytującym i mało ciekawym przerywnikiem właściwej akcji.

 

Cóż stało się z właściwą akcją? Otóż i ona znacznie zwolniła. I tak już do samego końca. Zakończenie natomiast mocno mnie rozczarowało. Pewnie jeszcze bardziej niż w "Białych kościach".

 

Mamy tu ważny temat - i bardzo "na czasie" - mianowicie, jest nim molestowanie nieletnich przez osoby duchowne (księży). Masterton w swej kryminalnej opowieści porusza temat zemsty po latach. I z uwagi na to wszystko w kilku momentach odkryłam że... kibicuję mordercy...


Temat ciekawy, aczkolwiek w ostatecznym rozrachunku przedstawiony tu został trochę na wyrost. Cóż, może i tak miało być?

 

Książkę wysłuchałam w formie audiobooka i pewnie lepiej, gdyż nie wyobrażam sobie czytania w formie tradycyjnej wszystkich zawartych w książce cytatów religijnych, pieśni i modlitw, wszystkich tych "alleluja" powtarzanych parokrotnie. Cieszy mnie więc, że zrobił to za mnie lektor, bo w przeciwnym razie pewnie moja ocena byłaby jeszcze niższa. Tak czy inaczej owe fragmenty chwilami mocno mnie męczyły.

 

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Są tu rozwiązania, które według mnie zdarzyły się bez sensu oraz wątki niepotrzebne (siostra Katie i jej romans).

 

Oceniam tę część jako mocno przeciętną. Choć nie umniejsza to mojej ochoty na zapoznanie się z treścią następnych części, bi wierzę, że dalej będzie lepiej.

Magia spojrzenia

Magia spojrzenia - Bobbi Brown

"Magię spojrzenia" można z powodzeniem uznać za dodatek do książki "Perfekcyjny makijaż" Bobbi Brown. Tym razem autorka poświęca sporo miejsca oczom - i tak mamy tu między innymi:
- podstawowe narzędzia do pracy przy makijażu oczu i akcesoria,
- potrzebne kosmetyki oraz sposoby ich użycia (korektor, cienie do brwi, cienie do oczu, eyliner, tusz do rzęs).

W poradniku tym Bobbi pokazuje techniki makijażu dla wybranych kształtów i kolorów oczu oraz podpowiada jak wykonać idealny makijaż oczu: imprezowy, dzienny (naturalny), do pracy, a także modny "smokey eye". Sporo miejsca poświęca też osobom noszącym okulary, gdzie na wielu przykładach omawia jak dobrać oprawki właściwe dla kształtu twarzy oraz jak dobrać odpowiedni makijaż.

Traktowanie tej książki jako bogatego poradnika jest niewłaściwe, gdyż jak wspomniałam na początku: jest to bardziej lektura uzupełniająca do poprzedniego tytułu Autorki, w którym skupiono bardziej uwagę tematowi, na który w "Perfekcyjnym makijażu" czekałam, a którego niedosyt poczułam.

W mojej ocenie poradnik śmiało mogę uznać za dobry. Warto o niego sięgnąć będąc już po lekturze książki "Perfekcyjny makijaż".

Perfekcyjny makijaż. Dla wszystkich - od początkujących po profesjonalistów

Perfekcyjny makijaż. Dla wszystkich - od początkujących po profesjonalistów - Agnieszka Wróblewska, Bobbi Brown

Książka Bobbi Brown "Perfekcyjny makijaż" zawiera porady na temat technik makijażu. Dzięki niej czytelnik dowie się między innymi:
- jakie kosmetyki i akcesoria skompletować do swojego kufra bądź kosmetyczki (podręcznej i/lub podróżnej),
- jakie są podstawowe narzędzia, które powinien stosować,
- jak pielęgnować skórę przed wykonaniem makijażu, co jeść, czego unikać?
- jakie są rodzaje skóry,
- jakie są sposoby tonizacji oraz demakijażu skóry
- jakie są kolejne kroki w makijażu i jak odpowiednio dobrać kosmetyki, których użyjemy: czyli przygotowanie twarzy (podkład, kamuflarz, korektor, puder), konturowanie twarzy (bronzer, róż, rozświetlacz); makijaż ust i oczu,
- jak wykonać makijaż u osoby w dojrzałym wieku, nastolatki, makijaż ślubny i na specjalne okazje.

 

Ponadto dowiemy się też jakie są właściwe metody konserwowacji i pielegnacji narzędzi do makijażu, by zachowały długą żywotność i mogły nam służyć jak najlepiej.

 

Ostatnie rozdziały poświęcone tematowi makijażu jako sposobu na życie, czyli jak rozpocząć pracę makijażysty. Autorka podaje tu parę rad, które mają na celu pomóc w karierze makijażysty.
Książkę wieńczą kalendarium, gdzie możemy przeczytać ciekawostki z historii makijażu oraz krótkie i interesujące notki biograficzne ważnych postaci w branży (jak na przykład, m.in.: Laura Mercier, Elizabeth Arden, Max Factor, Helena Rubinstein, Charles Revson, Estee Lauder, Francois Nars, Barbara Daly).

 

Poradnik jest ciekawy, bogaty w fotografie z przykładami makijażu. Szkoda tylko, że nie jest tak dokładny, by zawierać dodatkowo szczegółowe ryciny.
Mimo to polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się tym tematem.

Intrygantki

Intrygantki - Éric-Emmanuel Schmitt, Wawrzyniec Brzozowski

Tom "Intrygantek" zawiera dwie osobne, nie powiązane ze sobą opowieści, napisane w formie sztuki teatralnej. Pierwsza sztuka nosi tytuł "Noc w Valognes". Poznajemy tu między innymi Księżną De Vaubricourt, porzuconą przez Don Juana, która teraz, aby się odegrać organizuje proces dla byłego kochanka. W tym celu umawia też inne jego "ofiary". Sztuka ta, jest moim zdaniem dość naiwna. Odbieram ją jako przeciętną.

Druga sztuka, o tytule "Gość" opowiada o wizycie pewnej osoby w domu Zygmunta Freuda. Kim jest ów tajemniczy przybysz? Czytelnik zadaje sobie to pytanie niemal do samego końca sztuki. Sztuki, o mocnym przekazie, zmuszającej do egzystencjalnych rozważań. Według mnie jest ona najlepsza z całego zbioru. 

Następnie mamy krótki monolog "Knebel" oraz niedługą sztukę "Szatańska filozofia". Oba tytuły nienajgorsze ale bez szału.

Podsumowując, gdyby nie pierwsza sztuka, która swoją naiwnością, infantylizmem może irytować już na starcie, to byłby to całkiem dobry zbiór sztuk teatralnych o zabarwieniu egzystencjalnym - bo właśnie ten temat wysuwa się na pierwszy plan w trzech kolejnych tytułach.
Pierwsza sztuka nieco psuje resztę. Warto było jednak nie rezygnować z dalszej lektury, chociażby dla rozważań na temat wiary, życia, przemijania w sztuce "Gość".

Zadbana skóra. Zdrowie, pielęgnacja, odmładzanie

Zadbana skóra - Ingrid Wood

Poradnik Ingrid Wood porusza temat pielęgnacji skóry. Znajdziemy w nim informacje od podstaw, czyli: czym jest skóra, jaka jest jej budowa i funkcja, jakie są rodzaje skóry, jak skóra się starzeje, co to są wolne rodniki, jak spowolnić proces starzenia i czego unikać, by na długo zachować promienny wygląd.
Dalej, Wood wprowadza czytelnika w tajniki pielęgnacji skóry twarzy. To właśnie tej części ciała Autorka poświęca najwięcej miejsca w swojej książce. Mamy tu omówienie podstawowych zasad pielęgnacji skóry, rodzaje cery oraz wymienione witaminy potrzebne do utrzymania cery w dobrej kondycji.

 

Poza pielęgnacją twarzy, możemy też przeczytać między innymi o korzyściach płynących z opalania ale też szkodach, jakie może wywołać nadmiar promieni słonecznych; o stresie i jego zgubnym wpływie na naszą skórę oraz o tym jak pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku.

 

Autorka wymienia podstawowe zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne, którymi są: mikrodermabrazja, terapia botulinowa, wypełnianie terapia intensywnie pulsującym światłem (IPL), chemiczne i laserowe złuszczanie naskórka. Mamy tu omówienie każdego z zabiegów z zastrzeżeniem, iż niektóre zabiegi nie są dla wszystkich wskazane.

 

Ten poradnik porusza także temat pielęgnacji całego ciała: kąpiele relaksacyjne, masaż, peeling, nawilżanie, zapobieganie i zwalczanie cellulitu i rozstępów. Ostatnie rozdziały poświęca odżywianiu skóry od środka: diecie bogatej w witaminy warzyw i owoców, regularnym piciu wody i suplementacji organizmowi składników niezbędnych jak m.in. cynk, selen, koenzym Q10.

 

Poradnik Ingrid Wood to takie szybkie kompendium wiedzy w pigułce, mówiące o. najważniejszych metodach pielęgnacji skóry, dbaniu o nią by jak najdłużej zachowała młodzieńczy, świeży wygląd. Czyta się szybko i przyjemnie.

Vogue Polska, nr 34/grudzień 2020

Vogue Polska, nr 34/grudzień 2020 - Redakcja Magazynu Vogue Polska

W grudniowym numerze, którego tematem przewodnim tym razem jest moda w stylu haute couture, najbardziej zainteresowały mnie:

"Heute hybryda" (str. 108-117) - ciekawy artykuł Piotra Zachary o historii narodzin pret-a-porter.
"Opowieści ukryte w podszewce" (124-131) - artykuł Filipa Niedenthala, w którym przedstawiono sylwetkę dziennikarza i kolekcjonera ubrań couture.
"Nie wszystko złoto, co się świeci" (str. 140-144) - interesujący artykuł Michaliny Murawskiej, w którym pisze ona o brokacie i jego początkach w modzie.
"Vanessa Kirby: wszystko na sto procent" (str. 202-204) - wywiad z aktorką Vanessą Kirby - tekst Anny Tatarskiej.
"Jane Birkin. Pierwsza It-Girl" (str.206-209) - wywiad Anny Konieczyńskiej z Jane Birkin.
- główna sesja z Anją Rubik z fotografiami-autoportretami jej aurorstwa (str. 223-233)
- sesja zdjeciowa autorstwa Sonii Szóstak(str. 240-249).

Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę

Dziesięć leków, które ukształtowały medycynę - Thomas Hager

"Dziesięć leków, które zrewolucjonizowały historię medycyny", to książka, która już swoim tytułem i tematyką przywołuje na myśl, iż będziemy mieli do czynienia z ciężkim tekstem o trudniej tematyce i skomplikowanej terminologii. Tylko na pozór, gdyż, Autor starał się napisać ją w takim stylu, aby była przystępna także laikom. W zrozumiały i prosty sposób tłumaczy on trudniejsze zagadnienia, niekiedy na tak zwany: "chłopski rozum", czy też , łopatologicznie", więc nie ma problemu ze zrozumieniem tego, co czytamy.

 

Dla kogo jest ta książka? Nie tylko dla osób niepowiązanych z medycyną. Spokojnie mogą po nią sięgnąć także medycy, bądź też studenci. Autor przy okazji omawiania poszczególnych leków przedstawia też sporo faktów historycznych i robi to w bardzo interesujący sposób. W odróżnieniu od wykładów na studiach, gdzie najczęściej podaje się suche fakty i daty (kto studiował, ten doskonale pamięta jak to wygląda).

 

A jakie tematy porusza Thomas Hager? Są to miedzy innymi:
- początki i rozwój obecnie bardzo dochodowego interesu, czyli prób klinicznych,
- pierwsze szczepionki i pierwsi antyszczepionkowcy,
- pierwsze środki przeciwbólowe: opium, morfina, heroina, będące skutkiem prac nad następnymi, lepszymi środkami przeciwbólowymi,
- pierwsze opiaty: oxycodon, oxycontin,
- problem narkomanii jako skutek wieloletnich, ciągłych poszukiwań mocniejszych i nieuzależniających środków,
- początki i rozwój firmy farmaceutycznej Bayer,
- badania laboratoryjne nad lekami zabijającymi bakterie, które zapoczątkowały erę poszukiwań lekarstw selektywnie zwalczających bakterie,
- odkrycie sulfanilamidu, Streptozonu (znanego jako Prontosil),
- odkrycie penicyliny oraz następnych antybiotyków: neomycyny, streptomycyny, tetracykliny,
- leki antyhistaminowe,
- odkrycie chloropromazyny oraz jej pochodnych: Miltown, Valium i pierwsze antydepresanty (jak na przykład Prozac),
- wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej i Viagry, które nie tylko zrewolucjonizowały medycynę ale też stały się bardzo intratnym biznesem,
- rozwój biologii molekularnej,
- wynalezienie Demerolu i Metadonu,
- wynalezienie fenoperydyny i zsyntetyzowanie nowego leku przeciwbólowego - fentanylu oraz tym samyn rozpoczęcie badań nad nową rodziną środków przeciwbólowych,
- statyny, leki na cholesterol, potężne lobby farmaceutyczne, dążenia koncernów farmaceutycznych do jak największego zysku, często kosztem pacjenta,
- przyszłość leków.

Jak widać tematyka krąży wokół leków ale też zbacza na inne tematy takie jak choćby biznes firm farmaceutycznych. Jest tu też sporo nazwisk bardziej i mniej znanych postaci, które przyczyniły się w rozwój leków.

Książkę polecam wszystkim. Czyta się ją ze sporym zainteresowaniem. Szybko i przyjemnie, choć temat jest z pozoru skomplikowany.

Teraz czytam

Muminki zebrane, tom 2
Tove Jansson, Irena Szuch-Wyszomirska, Teresa Chłapowska
Przeczytane:: 65/464 stron
Podróże po Irlandii monastycznej
Wojciech Falarski
Przeczytane:: 13/232 stron
Trzeci klucz
Jo Nesbo, Iwona Zimnicka, Tadeusz Falana
Miasto Ł.
Tomasz Piątek
Przeczytane:: 125/160 stron
#Polish beauty. Przewodnik naturalnego piękna dla Polek
Marta Krupińska
Przeczytane:: 44/288 stron
Vogue Polska, nr 35-36/styczeń-luty 2021
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 24/240 stron
Vogue (USA), November 2020
Redakcja Magazynu Vogue Polska
Przeczytane:: 68/120 stron
Czerwona siostra
Mark Lawrence, Michał Jakuszewski
Przeczytane:: 422/608 stron
Polowanie na klienta : jak nami manipulują producenci i sprzedawcy : 45 sztuczek i tricków
Andrzej Kondej
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska-Grzyb
Przeczytane:: 83/672 stron